- Лікарі б’ють на сполох: почастішали випадки отруєння грибами серед дітей.
- Зокрема, зараз троє дітей зі Жмеринки знаходяться у край важкому стані, їх мати померла.
- Медики Вінницької обласної дитячої лікарні розповіли про деталі нещасного випадку, а також пояснили, чому дітям не можна вживати будь-які гриби.
Днями Вінниччину облетіла трагічна новина: у Жмеринці грибами отруїлись п’ятеро членів однієї родини. 33-річна мати трьох дітей померла. Чоловік, дві 5-річні донечки і 7-річний син перебувають в лікарні.
Ми зателефонували у Вінницьку обласну дитячу клінічну лікарню, аби запитати як почувається малеча сьогодні. Медики відповіли, що дівчатка знаходяться у критичному стані, хлопчик в комі. Тому дітей ще в неділю відправили до столиці.
— Ці діти зараз знаходяться в Охматдиті, оскільки мають крайню ступінь печінкової недостатності, — розповіла медична директорка лікарні Оксана Моравська. — Вони в нас побули одну добу і ми їх доправили у центр токсикології.
Отруїлися блідими поганками
За словами медиків, родина, вірогідніше за все, отруїлися блідими поганками. Смерть матері і критичний стан дітей відбулися через те, що вони звернулися за допомогою лише через три дні після отруєння грибами.
— Достовірно, що там сталося, ми сказати не можемо, — говорить медикиня. — Нам зі Жмеринки привезли лише дітей, батьків ми не бачили. Там було пізнє звернення за стаціонарною допомогою. Їли гриби вони в середу, а всіх привезли в лікарню в суботу ввечері — три дні сім’я в інтоксикації знаходилася вдома. Отрута блідої поганки смертельна. Вона не розкладається при варінні, консервації чи сушінні. Специфічного антидоту до цієї отрути немає.
На сьогодні лікарі не можуть оцінити шанси дітей.
— При такому пізньому зверненні шанси мінімальні, оскільки розвивається печінкова недостатність, — каже Оксана Моравська. — Семирічний хлопчик поступив в нашу лікарню в мозковій комі, яка настає після печінкової і ниркової недостатності. Зараз перебуває на апараті штучної вентиляції. П’ятирічні дівчата у важкому стані, але в свідомості. Але й у них отруєння настільки важке, що показники печінкових проб не визначав аналізатор — апарат просто зашкалював.
Заборона вживати гриби до 12-ти років
Оскільки почастішали випадки отруєння грибами серед дітей, медики повністю забороняють маленьким вживати гриби і вкотре нагадують про це батькам.
— Дітям їх не треба їсти взагалі, — наголошує медична директорка Дитячої обласної лікарні. — До 10-ти років у дітей немає таких ферментів, які б перетравлювали білок грибів. Будь-яких, і шампіньйонів в тому числі. Тому дітям до 12-ти років я забороняю їх давати до споживання.
Також лікарка наголошує, що гриби не є поживним продуктом і не мають жодної харчової цінності.
— Організм дітей є значно більш вразливим до токсичних речовин, які можуть міститися в грибах, — зазначає Оксана Моравська. — Травна система дитини ще недостатньо розвинена для нейтралізації шкідливих речовин, навіть у їстівних грибах, не кажучи вже про отруйні види. Вживання грибів дітьми може призвести до серйозних наслідків, включаючи порушення функцій печінки, підшлункової, інших внутрішніх органів, що призводить до навіть летального результату.
Лікарі нагадують симптоми отруєння грибами:
- нудота, блювання, біль у животі;
- діарея, головний біль, запаморочення;
- підвищена температуру тіла, слабкість;
- в особливо важких випадках — порушення роботи печінки, нирок та центральної нервової системи.
Фахівці попереджають про ризики, які особливо актуальні сьогодні. Навіть звичні їстівні гриби, враховуючи зміни клімату, забруднення навколишнього середовища та генетичні мутації в грибах, можуть накопичувати токсичні речовини, небезпечні для здоров’я.
— У будь-якому випадку наявності вищезгаданих симптомів діти потребують термінової госпіталізації, — каже медична директорка лікарні. — Звертайтесь за медичною допомогою при перших ознаках отруєння.
Постраждалі віком від 4 до 17 років
За даними «Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб», станом на 30 жовтня з початку сезону отруїлися після вживання грибів 40 людей у Вінницькій області.
Серед постраждалих 10 дітей. Найбільша кількість отруєнь зафіксована в Могилів-Подільському районі, де постраждали 23 особи. Зафіксовано два смертельних випадки. Померлими є мешканки різних громад Жмеринського району.