Журналіст біля аквамату «Долини плюс»

  • Відібрали воду з усіх мереж акваматів та віднесли її до лабораторії. Завдяки дослідженню вдалося визначити рівень мінералізації у кожному зі зразків, а також побачити загальний рівень забрудненості. Бонусом протестували й воду з-під крана. 

Для вінничан давно стало буденністю споживати воду з акваматів, що сьогодні їх можна побачити, мабуть, у кожному дворі багатоповерхівок. Подекуди таких стоїть навіть кілька. 

У місті діє чотири оператори ринку, які сумарно мають 674 водомати. За наданою Вінницькою міською радою редакції «20 хвилин» інформацією, 318 акваматів належать ТМ «Долина плюс», 135 — ТМ «Подоляночка», 148 — ТМ «Аква Пульс», 73 — ТМ «Аква Люкс». 

Ми вирішили перевірити якість продуктів, взявши зразок води у кожного з постачальників. Водомати вибирали за територіальним принципом: «Долину плюс», «Аква Люкс» й «Подоляночку» — знайшли поряд з будинком, що в ньому проживає один з наших журналістів, на перший «Аква Пульс» вдалося натрапити у центрі міста. 

Воду набирали у звичайний спосіб, наповнивши 4 однакові півлітрові пластикові пляшки. Кожну з них пронумерували: №1 стала ТМ «Аква Пульс», №2 — «Аква Люкс», №3 — «Долина Плюс», №4 — «Подоляночка». 

З усіма зразками вирушили до лабораторії факультету торгівлі, маркетингу та сфери обслуговування Вінницького торгівельно-економічного інституту ДТЕУ. Декан факультету Сергій Гирич погодився провести два тести: на визначення рівня мінералізації води та на загальний рівень її забруднення. 


Для чистоти експерименту ми не розповідали науковцеві, в яких пляшках знаходиться вода з того чи іншого водомату. Він орієнтувався лише за нумерацією. 

Для наочності ми додали два додаткові зразки: 5 — з питного фонтанчику, що розмішується в корпусі інституту, 6 — з центрального вінницького водогону.

Дослідження 1

Для визначення рівня мінеральних солей у зразках, використовуємо прилад ТДС метр. Мінералізація визначається через електропровідність тієї чи іншої води. За нормою допускається показник концентрації до 50 ppm, тобто частин на мільйон. 

Під час тесту прилад занурюємо у склянку з водою і фіксуємо його показники. Далі очищуємо прилад, щоб він не впливав на наступні зразки. Повторюємо дії з іншим постачальником води. 


— Додам, що існують лікувальні та лікувально-столові мінеральні води. Вони можуть мати солевміст 150, 200 і навіть більше ppm. Однак звичайна питна вода не має такого рівня солі, — пояснює Сергій Гирич. 

Результати тесту були наступними: 

№1 ТМ «Аква Пульс» — 42,6 ppm

№2 «Аква Люкс» — 75 ppm

№3 «Долина Плюс» — 302 ppm

№4 «Подоляночка» — 316 ppm

№5 Питний фонтанчик — 25 ppm

№6 Центральний водогін — 234 ppm

— Перший зразок у межі норми. Другий має майже удвічі вищі показники, але ніякої загрози вони не несуть. Два наступні суттєво перевищують норму, але ми не знаємо глибинних особливостей цієї мінералізації. Для цього потрібні дослідження з більш досконалим обладнанням, якого ми не маємо. Лише після таких досліджень можна остаточно говорити шкідливі у воді мінерали, чи ні. Ми ж говоримо зараз лише про загальний рівень мінералізації. У всякому разі — два перших зразки кращі, — продовжує науковець. 


Сергій Гирич

Коментуючи рівень мінералізації води з фонтанчику, декан факультету торгівлі каже, що таку воду можна споживати без кипʼятіння. Вода з водогону має значно гірший показник і потребує термічної обробки. 

Він також радить перед споживанням кип’ятити воду з усіх водоматаів, адже вода може бути забрудненою різними мікроорганізмами. До прикладу, кишковою паличкою, яку за допомогою приладу ТДС метр виявити неможливо. 

Для наочності наводимо ще кілька прикладів рівня мінералізації: «Моршинська негазована» — 80 ppm; «Боржомі» — 253 ppm; водопровідна вода Києва у Дніпровському районі — 212 ppm; водопровідна вода Києва у Деснянському районі — 500-700 ppm. 

Вода з нульовими показниками ppm, або близькими до нуля, вважається дистильованою. Пити її не рекомендують. 

Дослідження 2

Цей тест показує загальний рівень забруднення води, але, як і у попередньому випадку, ми не можемо сказати напевно, якими саме елементами забруднена вода. Для дослідження використовуємо електроліз, себто розклад води за допомогою постійного електричного струму.

За словами Сергія Гирича, цей тест більш наочно покаже якість. Під час тесту змінюватиметься колір води, і чим більше він відрізнятиметься від початкового, тим гіршим є той чи інший зразок. Іншими словами, де вода буде світлішою, там вона кращої якості. 

Прилад одночасно занурюємо у дві склянки, в кожній з яких різний зразок води, і спостерігаємо за візуальними змінами. Науковець самостійно розподілив зразки наступними парами: №1 та №4, №2 та №3, №5 та №6. Тож, маємо наступну картину:

 «Аква Пульс» vs «Подоляночка»

 «Аква Пульс», що має найнижчий рівень мінералізації, у цьому експерименті проявив себе добре: колір води майже не змінився, ставши світло-жовтим. Сергій Гирич каже, що, ймовірно, водомат має фільтр високої якості.

Водночас вода з аквамату «Подоляночки», що була найбільш мінералізованою, змінилася суттєво: спочатку вона потемніла, згодом стала чорною, а наприкінці у склянці лишився болотоподібний згусток. Науковець каже, що таку воду без додаткової обробки споживати може бути небезпечно. Призвести до такого результату міг поганий фільтр водного апарату. 


Подоляночка (ліворуч) та Аква Пульс

«Аква Люкс» vs «Долина плюс»

Враховуючи результати попереднього дослідження, науковець очікував аналогічних результатів, але загальний рівень забруднення тут виявився протилежним. 

Відтак зразок №3 (Долина плюс), під час електролізу змінився не суттєво, набувши жовтого відтінку. Своєю чергою №2 (Аква Люкс) потемнів — почорнів — і врешті у склянці випав болотоподібний згусток. За словами науковця, це може свідчити про різний склад солей, що міститься у воді. 

— Переконуємося, що по одному показнику не можна робити висновків про якість та безпечність води. Тобто в одному випадку більш мінералізована вода може потенційно мати у складі корисні солі, тому й якість води має кращу, — пояснює Сергій Гирич. 


Долина плюс (ліворуч) та Аква Люкс

Питний фонтанчик vs Центральний водогін

Вода з-під крану швидко почорніла, однак болотоподібного осаду у ній випало менше, ніж у попередніх двох випадках. Вода з питного фонтанчику незначно пожовтіла, що свідчить про її високу якість.


Водогін (ліворуч) та фонтанчик

Візуальні результати якості води виявилися наступними, починаючи від кращих:

№1 ТМ «Аква Пульс»

№5 Питний фонтанчик 

№3 «Долина Плюс» 

№6 Центральний водогін 

№2 «Аква Люкс» 

№4 «Подоляночка» 

За словами Сергія Гирича, на показники досліджень можуть впливати різні фактори, як ось своєчасна зміна фільтрів у акваматах та регулярна санітарна обробка апаратів.

— Можливо, в одному водоматі лише кілька днів тому замінили фільтри і тепер вода у ньому вищої якості. Власники іншого могли зробити те саме давно, тому й вода менш очищена, — додає науковець. — Хочу наголосити, що результати наших досліджень свідчать про якість води з конкретних водоматів на конкретний момент часу.


Весь процес забору води, а також проведення тестів — зафіксовані на відео, що вони зберігаються у редакції.



Джерело