- Раз на три або п’ять років у всіх багатоповерхівках будуть проводити технічне обслуговування газових внутрішньобудинкових мереж.
- Після виконання робіт власники квартир отримуватимуть квитанції для оплати.
- Нещодавно вінницька філія «Газмережі» опублікувала орієнтовну вартість послуги та адреси, де будуть проводити техобслуговування мереж у 2024 році. Розповідаємо усе, що відомо.
Усі вінничани, після того, як у «Вінницягаз» забрали ліцензію, стали абонентами вінницької філії «Газмережі» — компанії з групи «Нафтогазу», яка опікується розподілом газу в нашій області. Саме вони збирають кошти за доставку газу.
Невдовзі буде ще одна платіжка — плата за технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж (далі — ТО). У неї входить візуальний огляд, перевірка на герметичність, усунення наявних витоків газу тощо.
Під кінець минулого року Нацкомісія держрегулювання комунальних послуг затвердила типовий договір, граничні ціни на ТО. А у цьому році вінницькі «Газмережі» опублікували орієнтовні розрахунки вартості техобслуговування багатоповерхівок у нашому регіоні.
Ці будинки будуть обстежувати у 2024 році
Так, на цей рік запланували виконати ТО у 2 тисячах 54 багатоповерхівках у нашій області, з яких 850 адрес — у Вінниці.
З-поміж всіх адрес в області найбільша вартість послуги — для будинку на вулиці Георгія Нарбута (Грибоєдова), 3 у Вінниці. Там орієнтовна ціна технічного обслуговування мереж складає 50 тисяч 360 гривень або 159,87 гривні з розрахунку на кожного споживача.
Найменше за ТО будуть платити мешканці будинку на вулиці Будівельників, 8 у Шаргороді. Там техобслуговування мереж обійдеться усього в 46 гривень 90 копійок чи 5,86 гривні з розрахунку на кожного споживача.
І ще у таблицю з розрахунками вписали дві важливих примітки:
- Остаточна вартість робіт з технічного обслуговування буде уточнена після проведення ТО і складання технічного паспорта.
- Транспортні витрати визначаються додатково. Їх розмір вираховується залежно від того, де знаходиться ваш будинок.
Однак, як розповіли журналісту у вінницькій філії «Газмережі», розрахунки транспортних витрат до адрес також розмістять на своєму сайті.
А наразі фахівці складають графік виконання технічного огляду газових мереж для всіх будинків. Про це та інше ми поговорили з речницею філії Ларисою Логіновою. Далі її відповіді на наші питання.
Про вибір адрес і ціни
— Чому для технічного обслуговування обрали саме ці 2 тисячі 54 багатоповерхівки у Вінницькій області?
— Ми опрацьовували інформацію, яку надавали нам місцеві органи самоврядування. Брали до уваги строк експлуатації будинків, стан мереж тощо. І відповідно до цих даних обирали ті адреси, де потрібно провести технічне обслуговування у 2024 році.
— Це буде поквартирне обслуговування чи загальнобудинкове?
— Мова йде про загальнобудинкові газові мережі: від точки приєднання будинку до першого крану на квартирах. Але якщо співвласники будинку захочуть отримати поквартирне технічне обслуговування — то вони індивідуально можуть замовити цю послугу. Це доцільно робити, коли буде відбуватися комплекс робіт по будинку. Розрахунок оплати буде окремо і нарахування її також буде на рахунок власника цієї квартири.
— Чому відрізняються ціни по кожній адресі? У деяких будинках ТО коштує до 1000 гривень, а в інших — понад 10 тисяч гривень.
— Це залежить від стану мереж, від протяжності мереж і того обсягу робіт, який потрібно буде зробити.
— Як часто потрібно буде проводити технічне обслуговування внутрішньобудинкових газмереж?
— Внутрішньобудинкові системи, строк експлуатації яких становить до 25 років, мають обслуговуватись один раз на п’ять років. Якщо строк експлуатації понад 25 років — раз на 3 роки.
— Які варіанти оплати? Чи буде квитанція за технічне обслуговування щомісячною, третьою платіжкою за газ?
— За порядком технічного обслуговування газових мереж можливі варіанти оплати за надані послуги управителем — ОСББ чи управлінською компанією (колишній ЖЕК) — у такому випадку до нас подається заява про те, що люди мають намір укласти на їхній будинок договір як від колективного замовника. І тоді оплата здійснюється чи ОСББ, чи управляючою компанією (у такому випадку, витрачена сума на ТО буде рівномірно розподілена між усіма і стане складовою квартплати – авт.).
Якщо така заява не надходить, то співвласники будинку, які є споживачами газу, отримають квитанцію для оплати. Ці квитанції люди отримають один раз на рік: у тому місяці, у якому буде проводитись технічне обслуговування за визначеним графіком.
Що буде в разі відмови
— Якщо у людей вже є договір на технічне обслуговування газових мереж з іншою компанією?
— Вони мають повідомити про це нас, що у них є договір на технічне обслуговування газових мереж з іншим суб’єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт.
— Якщо споживач, після того, як він побачив орієнтовний розрахунок плати на ТО від «Газмережі», хоче обрати іншу компанію, це можливо зробити?
— До фактичного надання послуг з технічного обслуговування люди це можна зробити. Укласти договір з іншим суб’єктом господарювання на надання технічного обслуговування газових мереж. І повідомити про це нас, у 15-денний термін.
— Які наслідки матиме відмова від технічного обслуговування газових мереж для співвласників будинків?
— Непроведення вчасного технічного обслуговування газових мереж, за правилами безпеки систем газопостачання, може бути підставою для припинення подачі газу на об’єкт. Чи будуть людей вимикати від газу в разі відмови від ТО — прогнозувати ми не можемо.
Але тут головне є те, що непроведення техобслуговування газових мереж — це нехтування власною безпекою. Тому що мережі старіють, ущільнюючі матеріали потребують заміни, всі агрегати мають бути обстежені для запобігання аварійних ситуацій.
Плата за ТО не була складовою розподілу
— Коли законодавець ухвалив появу окремої плати за розподіл (доставка газу – авт.), то тоді повідомляли, що вона уже була в загальному тарифі на газ. Так само є і з новою платою за технічне обслуговування? Якщо так, то від цього зменшиться плата за доставку газу?
— Плата за технічне обслуговування мереж не була складовою плати за розподіл газу. Вона не входила і не входить в тариф за розподіл газу. Чому? Тому що законодавець вирішив, що цю послугу може надавати не тільки облгаз, а й інші суб’єкти господарювання, які мають дозвіл на надання ТО внутрішньобудинкових мереж.
До цього часу ми укладали договори з ОСББ, з різними підприємствами та установами. Вони укладалися на договірних засадах з переліком робіт, які хотів отримати замовник.
Після урегулювання цієї ситуації на рівні держави, затверджений типовий договір, до якого автоматично приєдналися усі споживачі газових мереж; порядок технічного обслуговування газових мереж, перелік видів робіт та граничні ціни на послуги з ТО, що були затверджені НКРЕКП.
Сконтактувати з вінницькою філією «Газмережі» можна за цим номером телефону: (0432) 27 80 92 (приймальня). Контакт-центр: (066)-300-2-888; (098)-300-2-888; (093)-300-2-888.
Офіційні інформаційні ресурси Вінницької філії «Газмережі»:
- сайт vn.grmu.com.ua
- сторінка у Facebook www.facebook.com/vn.naftogaz
- Telegram-канал t.me/vingaz.