• Найгарніша на найвеличніша будівля сьогоднішньої Вінниці — це безумовно будівля колишнього готелю «Савой». Саме там вперше у нашому місті з’явилася електрика та ліфт. У цьому готелі зупинялися Кошиць та Сікорський. І в ньому ж свого часу керівники молодої Української Народної Республіки Вінниченко та Петлюра ухвалювали важливі державні рішення. 

Коли кажуть «вінницький модерн», найперша асоціація — це будівля колишнього готелю «Савой». Нині тут знаходиться Сьомий апеляційний адмінсуд, а трохи більш як сто років тому у цьому приміщенні засідав уряд Української Народної Республіки. Одним з рішень якого у цих стінах було утворення Найвищого суду УНР. Тож «Савой» є місцем, де було закладено підґрунтя адміністративного судочинства в Україні, — йдеться на сторінці вінницького туристично-інформаційного центру. 

Далі ділимося цікавою історією про цю архітектурну перлину та одну з візитівок нашого міста, яку підготували фахівці Visit Vinnytsia. 

Чому збудований у далекому 1913-му готель мав аналогічну до лондонського люксового The Savoy назву, який, до слова, відкрився в англійській столиці за чверть сторіччям раніше?

Історики вважають, що у такий спосіб власник (купець Беріш Лехтман, якому належала земля під готелем, і за гроші якого його збудували) хотів підкреслити, що сервіс та комфорт перебування у ньому найвищої якості. І це дійсно відповідало очікуванням багатих і знаменитих постояльців. Адже вінницький «Савой» — це найвища тогочасна будівля у місті. Саме там уперше у Вінниці з’явилось електроосвітлення, ліфт, водопровід та каналізація. Біля неї був покладений перший у місті асфальт.


Над архітектурним образом будівлі за твердженнями дослідників працювали одразу кілька знаменитостей тогочасної урбаністики: ймовірним автором проєкту був Григорій Артинов, а ескізів оздоблення та розпису приміщення ресторану у стилістиці українського архітектурного модерну — Василь Кричевський. За непідтвердженою інформацією до будівництва мав також відношення архітектор Краузе.

«Савой» збудований у дусі модернізованого бароко із застосуванням «великих ордерів» і консольних конструкцій. Споруда мала п’ять повноцінних поверхів та шостий мансардний (який повністю вигорів під час Другої світової війни і був відновлений лише у середині 2010-х, коли була проведена масштабна реставрація цієї пам’ятки архітектури). 


Окрім номерів, тут були ресторація, перукарня, кондитерська й квіткова крамниця. На мансарді облаштували зимовий сад. Вартість проживання була найдорожчою в місті — до 10 карбованців (в інших готелях — від 50 копійок до 4 карбованців).

Серед подорожніх, які тут зупинялись, є імениті прізвища: відомий диригент і композитор, засновник Української республіканської капели Олександр Кошиць; інженер-авіаконструктор, творець першого у світі серійного гелікоптера Ігор Сікорський. 

У лютому 1919-го Директорія та Уряд УНР на чолі з Володимиром Винниченком переїздять до Вінниці. І готель «Савой» стає головною будівлею воюючої України, бо тут знаходились апартаменти і одночасно робочі кабінети очільників міністерств та відбувались доленосні події. У стінах готелю зрікся своєї політичної кар’єри Винниченко. І саме тоді Головний отаман військ УНР Симон Петлюра став фактично одноосібним керівником Директорії. 


Пізніше «Савой» приймав офіцерів Начальної Команди Української Галицької Армії. А у травні 1920-го в його ресторані частували першого голову відродженої Польської держави Юзефа Пілсудського під час його візиту до Вінниці — в протоколі церемоніалу було зазначено, що тут відбувся урочистий прийом Петлюрою Пілсудського.

Із захопленням влади більшовиків найвідомішу будівлю міста віддають під Палац праці з функцією гуртожитку. В 30-х роках йому повернули статус готелю, але із новою назвою — «Червона Вінниця». Потім війна, коли споруда зазнала великих руйнувань через пожежу. І відбудували її лише в 50-х (відмовившись від мансарди в цілях економії). Після чого готель втретє переназвали, цього разу «Україною». 

Історичну назву йому повернули уже в 1990-х. А автентичний колір «слонової кістки» — значно пізніше, уже під час реставрації будівлі для потреб 7-го ААС.


«Днями український народ відзначатиме День Соборності. За останні два роки ми як ніколи розуміємо важливість цього державного свята на честь проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР в Соборну Україну. Ця історична подія сталася 22 січня 1919 року, а вже за два тижні Вінниця, нехай і тимчасово, але стала столицею молодої української держави. І «Савой» опинився у вирі тих історичних подій», — пишуть у Visit Vinnytsia.

Фото у матеріалі Visit Vinnytsia