- За останніх 10 місяців поліція зафіксувала понад 200 випадків шкільного булінгу, з яких 73% завершилися судовими рішеннями. Хоча випадків цькування стало менше в порівнянні з періодом до війни, 40% дитячих самогубств пов’язані саме з цією проблемою.
- Кампанія Міністерства освіти та науки спільно з Опендатаботом пояснює, як діяти, якщо дитина стала жертвою булінгу.
- Нам цікава і ваша думка щодо булінгу серед підлітків. Пропонуємо доєднатись до опитування.
За 10 місяців нинішнього року поліція зафіксувала понад 200 випадків шкільного цькування. Кожен другий протокол стосується підлітків віком 14-16 років, причому найчастіше на булінг скаржаться батьки. Як діяти, якщо ваша дитина стала жертвою цькування, пояснює національна інформаційна кампанія Міністерства освіти і науки разом з Опендатаботом.
Аналітика показує, що випадків булінгу зменшилось у порівнянні з періодом до початку повномасштабної війни. За даними Українського інституту дослідження екстремізму 40% дитячих самогубств стаються саме внаслідок цькування.
Водночас суди стали ефективніше розглядати подібні справи: від початку року винесли 160 рішень. Це 73% від усіх складених у 2024 році протоколів. До порівняння, у попередні три роки, в середньому, рішення були винесені у 60% справ.
Кожен другий протокол за цькування складаються на підлітків у віці з 14 до 16 років: 124 протоколи цьогоріч. У 80% цих протоколів вже винесено рішення. Варто зазначити, що таких порушень суттєво побільшало за останні два роки: у 2021 році протоколи на підлітків сягали 45% справ.
Майже кожне шосте зафіксоване правопорушення — це булінг, вчинений групою людей або ж повторно. Від початку року зафіксовано 37 таких справ. Ще 12 протоколів склали на освітян, які знали про булінг, але не не повідомили про нього.
Наприкінці жовтня в Україні запрацювала кнопка для звернень щодо булінгу. Ми про це також розповідали.
- МОН запроваджує опцію швидкого повідомлення про булінг у школах
За цей час вже подали 85 анонімних повідомлень. За даними Міністерства освіти та науки України, 80% заяв щодо булінгу подаються батьками і лише 20% — дітьми. Цією можливістю вже скористалися у 16 регіонах країни.
Як діяти, якщо ваша дитина зазнала булінгу або знає когось, хто страждає від цькування?
В Опендатабот нагадують, що наразі за булінг карають, переважно, штрафами від 850 гривень до 3 400 гривень. Освітня омбудсменка України Надія Лещик вважає, що підвищення штрафів до 10 00 гривень зробили їх більш дієвим інструментом у боротьбі із цькуванням в освіті.
Цькувальники несуть адміністративну відповідальність, починаючи з 16 років. До цього моменту за вчинки дітей відповідають їхні батьки.
Керівники навчальних закладів також несуть відповідальність за замовчування інцидентів з булінгом. За це їх можуть оштрафувати або також відправити на виправні роботи й відраховувати до 20% від заробітку.
Опитування
Чи стикалися Ви чи Ваші діти з булінгом у школі?
Так, особисто стикалася з булінгом. Це означає, що я або мій друг/подруга стали жертвами цькування. Було важко пережити таку ситуацію, і я відчував/ла себе ізольованим/ою від інших. Так, я бачив/ла, як інші стали жертвами булінгу. Я був/ла свідком того, як інші учні стали жертвами цькування, і це мене непокоїло. Я розумію, наскільки важливо втрутитись у подібних ситуаціях. Ні, я не стикався/ся з булінгом у школі. Булінг не є поширеним явищем у моєму оточенні, і я не бачив/ла таких випадків серед своїх однокласників. Це дає мені відчуття безпеки. Не знаю, чи можна це назвати булінгом. Іноді учні можуть дозволити собі грубі жарти чи неприємні зауваження, але я не зовсім впевнений/на, чи це булінг. Можливо, це більше недоречні моменти, ніж систематичне цькування. Голосувати