24.06.2024

Файне місто Вінниця

Сайт міста Вінниця. Новини, події, огляди

Чому мій будинок відключають, а в сусідів є світло? Відповіді на поширені питання вінничан


  • Хіба відключення співпадають з графіками? Чому вимикають одних і тих же? Навіщо горить вуличне освітлення? Звідки взагалі береться той дефіцит? 
  • Подібними запитаннями засипають вінничани сторінку Вінницяобленерго у фейсбуці. І тут дають відповіді на найбільш поширені. 
  • Ми зібрали ці питання і відповіді на них у цьому матеріалі. Гортайте і дізнайтеся те, що вас турбує з приводу відключень світла. 

Чому мій будинок відключають постійно, а сусідній ні? 


Відповідь Вінницяобленерго:

Різні будинки та навіть під’їзди одного будинку можуть бути заживлені від різних ліній електропередачі.

Диспетчери орієнтуються не на конкретні будинки, а стежать за перевищенням споживання на кожній мережі.

Енергетики чергують лінії для вимкнення, але якщо якісь будинки не вимикаються зовсім, то це свідчить про наявність об’єктів критичної інфраструктури (таких як лікарня, водоканал, школа, стратегічний об’єкт тощо) на лінії, що живить ці будинки.

Наші електричні мережі будувалися для роботи в мирний час, та зараз часи інші… Просимо з розумінням поставитися до вимушених незручностей.

Чому відключення почалися не взимку?


Відповідь Вінницяобленерго:

Головна причина відключень — російські масовані ракетні удари по електростанціях. Пошкоджені всі великі тепло- та гідроелектростанції. Вони більше не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до атак. Все інше — наслідки.

Через це в енергосистемі виник дефіцит. До того ж він почав зростати через похолодання. Усе почалося 13 травня. Споживання електроенергії почало стрімко зростати: люди ввімкнули обігрівачі та кондиціонери на обігрів. Усе що відбувається зараз — це вже наслідки.

Але пошкоджені електростанції не можуть виробляти достатню кількість електроенергії для покриття усіх потреб споживачів.

Отже, для підтримки балансу між споживанням та виробництвом, що є головною умовою безпечної роботи енергосистеми, «Укренерго» було вимушене ввести аварійні, а згодом погодинні відключення світла також і для побутових споживачів.

Як дізнатися, коли у вас не буде світла? Про це редакція «20 хвилин» розповіла у цьому матеріалі: 

  • Електроенергію вимикають по годинах: актуальний графік відключень на шість черг

Навіщо вимикати світло вночі?


Відповідь Вінницяобленерго:

Так, вночі споживання менше, але енергосистема продовжує потребувати балансування.

Атаки росії пошкодили усі великі ТЕС. ТЕЦ, які в першу чергу мають забезпечувати теплом населення взимку — працюють не на повну міць після закінчення опалювального періоду. А зараз ще йде на спад водопілля. Тому ГЕС невзмозі працювати, як раніше.

І візьмемо до уваги ремонтну кампанію тобто підготовку до осінньо-зимового періоду, яка уже розпочалася для того аби відновити пошкоджені енергооб’єкти та зробити наші мережі стійкими в умовах війни.

Збалансувати систему можна було б імпортом електроенергії, але його вночі надходить недостатньо.

«Укренерго» залучає аварійну допомогу з сусідніх країн, але цілодобово її брати неможливо. Тому і доводиться застосовувати відключення… навіть вночі. Просимо поставитися з розумінням до вимушених обмежень.

Чому відключення не за графіком?


Відповідь Вінницяобленерго:

Зважаючи на дефіцит потужності в енергосистемі України, щодня НЕК «Укренерго» формує дозволений обсяг електричної потужності (ліміт), який дозволено спожити на певній території протягом окремого часу доби.

Якщо споживання електроенергії перевищує дозволений ліміт — застосовують графік погодинних відключень. На Вінниччині споживачі у графіку поділені на шість черг.

Доба у графіку поділяється на кольорові сектори:

  • сектор білого кольору — електроенергія подається,
  • жовтий сектор — можливе відключення за необхідності;
  • сектор синього кольору — відключення електроенергії.

Коли НЕК Укренерго доводить ліміти для Вінницької області дії — радимо бути готовими бути без електроенергії споживачам як в «синьому», так і «жовтому» секторі.

Коли раптом ситуація в енергосистемі покращується або ж населення споживає електроенергію у межах дозволених лімітів — є шанс подати електроенергію на довший період, ніж планувалося. І енергетики звичайно це зроблять!

Тобто, якщо застосовуються ГПВ, за графіком у вас «синій» або «жовтий» сектор, а світло є — це означає, що вдалось зменшити потужність споживання в межах дозволених лімітів без вимушених відключень.

Таке може статися тільки завдяки вам, наші споживачі: коли населення самостійно зменшує використання потужних приладів, а промислові підприємства дотримуються графіків обмеження потужності (ГОП).

Тобто, чим активніше ми відмовляємось від користування енергомісткими приладами у пікові вечірні години — тим більша ймовірність, що відключень за графіком у «жовтому» чи навіть «синьому» секторі графіку не буде.

Тому абсолютно від кожного з нас залежить стан енергосистеми. Пам’ятайте про це. Переможемо темряву разом!

Чому в списках черг повторюються адреси? 


Відповідь Вінницяобленерго:

Задля скорочення тривалості відключень цьогоріч було прийнято рішення розділити відключення на шість черг, за необхідності застосовуючи їх частіше, по дві черги одночасно. Це дозволяє досягти більш рівномірного розподілу навантаження та скоротити період відключення з чотирьох до двох, щоб мінімізувати дискомфорт для споживачів.

Гадаємо, що ви уже ознайомилися із графіком погодинних відключень, знайшовши свою адресу і чергу по ній у документі, котрий потрібно завантажити…

Однак, може так бути, що одна вулиця потрапила одразу до двох черг. Вам не слід хвилюватися. Це могло статися тому, що дана вулиця може заживлюватися від двох різних ліній електропередач, в результаті частина будинків по цій вулиці вимикатимуться при застосуванні ГПВ в один час, а інша частина — в другий.

Додамо, що наші графіки розробляються відповідно до вимог галузевих нормативних документів, а саме:

  • Інструкції про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії, затвердженої наказом Міненерго вугілля від 15 жовтня 2012 р. № 654 зі змінами згідно з Наказом Міністерства енергетики №384 від 11.11.2022 р.
  • Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання Наказ Міністерства палива та енергетики України від 23 листопада 2006 року N 456 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства енергетики України від 14.02.2022 р. №52.

Чому у нас високі ціни на електрику?


Відповідь Вінницяобленерго:

Табличку з порівнянням цін на електроенергію в країнах Європи останніми днями активно поширюють у соцмережах. Прихильники «зради» апелюють до того, що ціни на електроенергію є біржевими.

Обговорення набрало великих масштабів через підвищення ціни на електроенергію для населення в Україні з 2,64 гривень за кВт.год до 4,32 гривень за кВт.год.

Давайте розбиратися разом.

На сьогодні середньозважена оптова ціна електроенергії в Україні — 5,47 гривень за кВт.год. Тобто вона вже вища за ціну електроенергії для побутових споживачів.

У країнах ЄС найвищі ціни на електроенергію у Німеччини — 0,40 євро за кВт.год, а це близько 17 гривень за одну Квт.год.

У Франції з купою атомної генерації вартість електроенергії для населення становить 0,26 євро — це понад 10 гривень за кВт.год.

Польща, де діє мораторій на підвищення цін і яка не воює з росією… й та має ліміти!

Так споживачі, які витрачають до 3 тисяч кВт.год на рік платитимуть 41 грош/кВт.год. Після перевищення цього ліміту ціна збільшиться до 70 грошей… (близько семи гривень), а повна ставка за тарифом на цей рік становить майже 1,06 злотих/кВт.год (без урахування розподілу та ПДВ).

Тепер щодо України, яка має атомну генерацію. Однак ще до початку повномасштабного вторгнення, атомна генерація покривала в Україні близько 60% від потреби.

Найбільша АЕС — Запорізька була окупована. Крім того, в результаті російських обстрілів Україна втратила потужності ГЕС та ТЕС. Війна та знищення генерації призвели до дефіциту електроенергії, яку Україна намагається покривати частково за рахунок імпорту по європейським цінам + доставка.

Але й потужності імпорту обмежені. Тож навіть нинішній тариф не покриває справжню вартість електроенергії.

Державні компанії «Енергоатом» та «Укргідроенерго» покривають різницю між ринковою вартістю та пільговим тарифом для населення. «Енергоатому» це коштувало близько 100 мільярдів гривень на рік, а «Укргідроенерго» — 25 мільярдів гривень. Наразі держава не має коштів на те, щоб перекрити різницю. Енергетичні компанії мають справлятися самотужки.

Нині, коли від проведення ремонтних кампаній (не безкоштовних!) залежить виживання енергосистеми в цілому, сплата споживачами за електроенергію по новому тарифу дасть можливість це зробити.

Відключення світла будуть постійно?


Відповідь Вінницяобленерго:

Друзі, отже ми бачимо, що в наше життя повернулися графіки відключення електроенергії.

Нам вдалося перезимувати минулу зиму без відключень. Якщо виникали дефіцити в енергосистемі, то застосовували тільки ГОП і ГОЄ для промислових підприємств.

Однак навесні наш підступний сусід змінив тактику та почав прицільно і методично руйнувати теплові та гідроелектростанції, підстанції магістральних електромереж.

На сьогодні, ми втратили понад 50% генеруючих потужностей ОЕС України, що відповідно п. 2.4.Кодексу системи передачі визначає настання Режиму системної аварії!

І найбільше постраждали саме регулюючі енергооб’єкти! Зруйновано понад 90% потужностей ТЕС і майже 60% — ГЕС. Тобто, з доступних залишається переважно базова атомна генерація. Але і її блоки потребують зупинки для планових ремонтів.

Через ракетні атаки рф, які припали на початок ремонтних кампаній на енергооб’єктах, в енергосистемі вже з квітня був дефіцит потужностей. Але продовжували обмежувати тільки промисловість, що шкодило нашій економіці, яка як може тримається під час війни…

Після травневих масштабних ударів по ТЕС і ГЕС, і як наслідок, критичного збільшення дефіциту в енергосистемі, проблеми з електроенергією відчуло і населення.

Це і відповідь на питання про те, чому відключення застали нас влітку.

Можемо сміливо чекати обмежень з 18.00 вечора до 08.00 ранку, тобто не тільки в пікові вечірні години, а й вночі, чого раніше не було!

Все через планові ремонти блоків АЕС, які в цей період вироблятимуть майже в половину менше електроенергії ніж було взимку. А також через значні втрати на ТЕС та ГЕС.

Однак в денні години майже не має обмежень завдяки сезонному збільшенню сонячної генерації. Але у зеленої генерації є один великий мінус — вона не гарантована. Якщо погода сонячна — все ок. Якщо ні — чекаймо на ліміти…

Наступної зими теж буде не солодко. Все залежить від того наскільки вона буде холодною.

В зимовий період очікуваний дефіцит електричної потужності в пікові години споживання та за низьких температур. І це прогноз, при роботі всіх 9 блоків АЕС!

Рівні ж дефіцитів будуть залежати й від можливих майбутніх атак ворога на енергетику, і від того, наскільки ефективно буде використаний час для підготовки до майбутньої зими.

Звичайно дефіцит електроенергії може бути частково компенсований шляхом імпорту електроенергії, але на сьогодні максимально дозволена потужність операторами систем європейських країн (ENTSO-E) всього до 1,7 ГВт. Цього замало.

Тому для збалансування роботи енергосистеми залишається тільки обмеження споживачів електроенергії через відповідні графіки відключень, що ми всі вже і відчуваємо.

Нам треба звикати до життя в умовах постійного застосування графіків відключення електроенергії. Це наші реалії й вони скоріш за все надовго. В жодному разі, не сприймайте цю інформацію як привід для паніки. Просто до цього потрібно бути готовим. У нас війна…

За прогнозами, дефіцит буде хронічним і влітку, і в інші пори року. Буде змінюватись лише його обсяг, котрий зележатиме від того, наскільки спекотна буде погода (наші кондиціонери) або морозна (наші обігрівачі).

Останнім часом ми публікуємо багато інформації про необхідність економити електроенергію та усвідомлено її споживати. Населення споживає третину всієї виробленої електроенергії у нас в країні. Тому від ощадливого користування електрикою залежить наскільки довгими будуть графіки відключень для кожного з нас.

Тримаймося…

Навіщо тоді горить вуличне освітлення?


Відповідь Вінницяобленерго:

Таке запитання почастішало у коментарях під нашими дописами. Поряд з ними є ще й такі: «А чому горить вуличне освітлення, коли діють графіки погодинних відключень електроенергії (ГПВ), чому не відключають, від чого живиться?»

Відповідаємо: вуличним освітленням опікується вінницьке міське унітарне підприємство (МКУП) Міськсвітло.

Дане підприємство живиться від підстанцій (ТП) АТ Вінницяобленерго. Тобто Міськсвітло має від наших ТП лінію живлення на свій пункт включення і, відповідно, з нього вулиці освітлюються. Але якщо там, де територіально Міськсвітло підпадає під дію ГПВ, то та ділянка міських вулиць, відповідно, не освітлюється.

Рішення про повне відключення вуличного освітлення під час дії ГПВ приймається на рівні міської ради чи обласної військової адміністрації. Саме там спеціальною комісією це і вирішується. І тоді МКУП Міськсвітло має виконати дане розпорядження.

До речі, вінничани вже пережили моменти повного та часткового знеструмлення міських вулиць наприкінці 2022-го та початку 2023-го років.

Друзі, ситуація із відключенням світла через дію ГПВ, дійсно, ускладнює життя. Виправити її одномоментно, на жаль, поки не вдасться. Навіть попри титанічну працю наших енергетиків, а також надзвичайників і комунальників. Адже станом на сьогодні в енергосистемі України не вистачає потужності.

Це наслідок масованих ракетних ударів, які ворог завдав по українським енергооб’єктам і продовжує це робити третій рік поспіль…

Залишається — набратися терпіння, бути стійкими і усім серцем вірити, що найтемніша ніч перед світанком!

Наші захисники, наші енергетики, надзвичайними і комунальники все здолають! Їм потрібна лише Ваші розуміння і підтримка! А ще, свідома економія електроенергії у пікові години навантажень. 

Утримайтесь від використання енергоємних побутових пристроїв — мікрохвильовок, кавоварок, посудомийних машин та інших потужних приладів. Користуйтесь електроенергією лише за нагальної потреби, так ми зможемо одночасно заживити більшу кількість споживачів. 

Якщо не перенавантажувати систему, енергетики зможуть більше зосередитись на ремонтах пошкоджених об’єктів.

Які прилади найбільш витратні?


Відповідь Вінницяобленерго:

Ви пам’ятаєте, що варто споживати електроенергію ощадливо, особливо ввечері з 20.00 до 23.00?! У ці години намагайтеся не використовувати енергоємні прилади. Та чи знаєте ви, яка домашня техніка «спалює» найбільше електрики або як знизити споживання, ще й заощадити при цьому?

Найбільш енерговитратні — це телевізори та комп‘ютери. В середньому на них припадає 28% загального споживання електроенергії однією оселею. Також холодильник, пральна машина, кондиціонери, електричні обігрівачі та бойлери.

Електрочайник, мікрохвильова піч, фен, духова шафа і плита, праска також можуть різко підвищувати навантаження на мережу. Такі прилади не рекомендуємо вмикати в пікові години енергоспоживання з 08.00 до 11.00 та з 20.00 до 23.00.

Корисно знати, що забирають струм навіть вимкнені, але не відключені від мережі електроприлади. Якщо таких пристроїв у будинку велика кількість, то витрата електрики може помітно збільшуватися.

Так, наприклад, ПК у вимкненому стані може брати з мережі близько 1,3 Вт, а монітор — 0,8 Вт. Мікрохвильова піч — 1,6 вата (енергія йде на годинник, що світиться). Мультиварка в режимі очікування — 1,4 Вт, а газовий двоконтурний котел — 2 Вт. Робота телевізора в режимі очікування також потребує енергії. Це пов’язано з тим, що на екрані горітиме червоний вогник, для якого також потрібне живлення. Зате споживання електроенергії в режимі очікування у чайника, тостера чи настільної лампи дорівнює нулю.

Аби зменшити тривалість відключень, будь ласка, економно та відповідально поставтеся до споживання електроенергії. Це важливо для балансування енергосистеми та стабілізації енергопостачання.

А от промислових споживачів просимо замовити у постачальника купівлю імпортної електроенергії для гарантованого уникнення відключень та посилення стійкості енергосистеми. Це законно, згідно Постанови Кабінет Міністрів 1127.

Дякуємо, друзі, за Вашу свідомість! Переможемо темряву разом!

Коли і як треба економити?


Шановні вінничани!

Для нормалізації роботи енергосистеми, яка постраждала від ворожих ракетних обстрілів, просимо використовувати електроенергію ОЩАДЛИВО! Особливо в періоди пікових навантажень (з 08.00 до 11.00 та з 20.00 до 23.00).

Режим ощадливого споживання електроенергії — це нині більше, ніж допомога! Це — життя! Варто лише бути свідомими і не забувати робити кілька простих дій:

  • вимкнути зайві прилади та освітлення;
  • не вмикати одночасно енерговитратні прилади, користуватися ними почергово;
  • не залишати електроприлади в режимі «сну».

Такі прості правила у побуті — потужна підтримка для збереження сталої енергосистеми України!



Джерело