Дві старовинні медичні книги могли опинитися на смітнику, цього не сталося завдяки військовому Андрію, (ліворуч), який передав їх у музей Пирогова директору Олександру Турському.

  • Музей Пирогова у Вінниці тепер має книгу відомого професора медицини Адольфа Штрюмпеля.
  • Таким експонатом зможуть користуватися науковці і студенти.
  • Хто зробив подарунок музею?

У суботу, 11 травня, Національний музей Пирогова широко відчинив ворота для відвідувачів. Тут зустрічали гостей, які прийшли на «Пироговський пікнік». Один з них завітав не з порожніми руками.

Військовослужбовець одного з підрозділів на ім’я Андрій приніс з собою дві раритетні книги.

Уперше надрукована у 1884 році

Очевидцем того, як гість передавав їх працівникам музею, був журналіст «20 хвилин».

Незвичайний подарунок прийняли керівник музею Олександр Турський і його заступниця Любов Коваленко (ліворуч).


Автором однієї книги є професор медицини з Німеччини Адольф Штрюмпель. До речі, його прізвище зазначено німецькою мовою. Книга видана, точніше, перевидана, російською у 1911 році. Це переклад з німецької.


Написана автором і надрукована ще у 1884 році. Вона має назву «Підручник спеціальної патології і терапії внутрішніх хвороб». Розрахована для студентів і науковців.

У Вікіпедії розповідають про професора Штрюмпеля як про засновника у Німеччині такої клінічної дисципліни як неврологія. Все життя Штрюмпель присвятив медицині. Працював ректором Лейпцигського медичного університету. Пишуть, що був доброю людиною, оптимістом. Любив музику, сам гарно грав на скрипці.

Дослідив і описав низку хвороб та симптомів. Вони названі на його честь.


Друга книга є також давнім виданням. Це видно із зовнішнього вигляду. Однак дати виходу у світ не вдається встановити. Називається «Мужчина и женщина». Перекладена з німецької.


Автор перекладу Енгельгардт. Як і перша книга, є підручником з медицини.

Олександр Турський подякував пану Андрію за небайдужість у ставленні до стародавніх медичних книг. Сказав, що у випадку необхідності, ними зможуть користуватися науковці чи студенти.

Журналіст «20 хвилин» запитав військового, звідки у нього ці книги?

З бібліотеки вінницької лікарки

«У свій час ми винаймали квартиру на вулиці Янгеля, — розповідає пан Андрій. — Її власницею була вінницька лікарка. Якщо не помиляюся, її прізвище Козлова. Жінка переїхала у москву і не повернулася. Було це ще до війни. Одного разу зателефонувала і сказала, щоб шукали інше житло, бо вона продає свою квартиру».

Андрій зізнається, що його не цікавлять книги на медичну тематику. У нього інша робота. Втім, звернув увагу на дві старовинні книги. Уявив, що новий власник квартири викине їх на смітник, чи здасть на макулатуру, і йому стало шкода таких видань.

«Спершу я хотів передати їх в обласну бібліотеку, — продовжує співрозмовник. — Але не зробив цього. На мою думку, навряд чи хтось з читачів може зацікавитися в обласній бібліотеці медичною книгою. Мабуть, краще передати у музей Пирогова. У цьому  мене підтримала донька. Вона закінчує медичний університет імені Богомольці у Києві. Якраз вир падла нагода побувати на «Пироговському пікніку» і заодне  передати книги».

Чоловік прийшов до музею разом з дружиною і її мамою. Принагідно побували на екскурсії.

Пан Андрій познайомився з керівником музею. Олександр Турський поцікавився, де служить чоловік. З’ясувалося, що з колишнім командиром підрозділу у свій час служив нинішній директор музею. Олександр Турський записав прізвище й контакти військового. Біля переданих книг, які представлять в експозиції, зазначать, хто передав їх музею.