• З першого жовтня НБУ встановлює ліміт у 150 тисяч гривень на місяць для переказів фізичних осіб «з карти на карту». 
  • Але є винятки для людей з великими офіційними доходами, волонтерів та тих, хто перейде на IBAN. Розповідаємо, усе що відомо про нові правила.

Необхідність таких обмежень, як раніше пояснювали в Нацбанку України, це боротьба із так званими «дропами».

«Дропи» – це люди, які за оплату передають реквізити та дані своїх карткових рахунків у користування третім особам. Ці рахунки використовують як «транзитні» для переказу та «відмивання» незаконних коштів. Зокрема, цією схемою користуються онлайн-казино, щоб уникнути сплати податків.

Аналіз НБУ свідчить, що через картки «дропів» може проходити близько 200 мільярдів гривень на рік.

Скільки діятиме обмеження

Поки що, Нацбанк запроваджує обмеження тимчасово: з 1 жовтня 2024 року по 31 березня 2025-го, ліміт діятиме для вихідних місячних платежів у розмірі 150 тисяч гривень для однієї фізособи в одному банку (на всі картки/рахунки у сумі). Отримання коштів не обмежується.

«Запроваджений період обмеження строком на шість місяців буде використаний для напрацювання спільних рішень, спрямованих на вирішення цієї проблеми. Це надалі  дасть змогу Національному банку України за умови дієвості вжитих заходів відмовитися від запроваджених лімітів», — йдеться в повідомленні НБУ.

Які винятки

Нацбанк передбачив кілька випадків, коли українці можуть здійснювати грошові перекази між фізичними особами на суму понад 150 тисяч гривень на місяць. 

По-перше, якщо перекази здійснюються між банківськими рахунками (IBAN) двох різних осіб, то ліміт не встановлюється, і можна переказувати будь-яку суму. Але! Якщо переказ проводиться з рахунку IBAN на 16-значний номер картки, то такі транзакції будуть включені в обмеження 150 тисяч гривень.

По-друге, обмеження не діють, коли людина переказує кошти між своїми рахунками в межах одного банку. Оскільки фінустанова може відстежувати власника картки. Однак, у випадку переказів між різними банками, де банк не може підтвердити, що картка належить тому ж клієнту, обмеження застосовуються.

По-третє, якщо людина зможе підтвердити банку, що її місячний дохід перевищує 150 тисяч гривень, вона може здійснювати перекази на суму, що відповідає її доходу, без застосування стандартного ліміту. Доказами «понаднормових» доходів може бути довідка про доходи, а для ФОПів — декларація про доходи.

І ще важлива деталь: обмеження у 150 тисяч гривень застосовуються тільки для фізичних осіб, на юридичні особи воно не діє.

Як бути з переказами волонтерам

Якщо рахунок зареєстрований на волонтера, обмежень на перекази немає. До того ж якщо людина донатить на рахунок офіційно зареєстрованого волонтера, цей платіж не буде йому враховуватися в ліміт 150 тисяч гривень.

Як довести, що ви є волонтером? В «Українській гельсінській спілці з прав людини» (УГСПЛ) говорять, що треба відповідати принаймні двом з п’яти критеріям, які визначені постановою НБУ:

  1. фізична особа-користувач банківського рахунку офіційно зареєстрована як волонтер;
  2. проведення волонтерських зборів є типовою діяльністю за рахунками фізичної особи-користувача в наданні платіжних послуг;
  3. фізична особа-користувач подала листа від державного органу/військової частини/благодійного фонду щодо співпраці в межах організації збору коштів;
  4. фізична особа-користувач надала інформацію щодо запланованих суми та строків збору коштів із зазначенням мети такого збору та подальшого використання зібраних коштів;
  5. інформація з відкритих джерел, соцмереж та Інтернету, яка підтверджує здійснення фізичною особою-користувачем волонтерської діяльності та мету зборів, що проводяться в межах волонтерської діяльності.

«Однак основний важіль впливу на встановлення лімітів передається в руки банків (надавачів платіжних послуг). І банк може встановити власну процедуру подання «доказів волонтерства»: онлайн, в паперовому вигляді, листом чи особисто тощо», — каже аналітикиня УГСПЛ Владлена Падун.

«Окрім того, постанова наділяє банки правом враховувати будь-яку негативну інформацію щодо ділової репутації, а також недобросовісної волонтерської діяльності фізичної особи-користувача стосовно раніше проведених зборів. Наявність таких фактів може бути підставою для відмови надалі здійснювати перекази понад ліміт у 150 тисяч гривень», — додала вона.

Як легально обходити обмеження

«Мінфін» дає три поради, як законно обходити ліміт у 150 тисяч гривень:

  1. Використовувати IBAN-перекази, які ніяк не обмежуються. Це 29 букв/цифр, вказані для кожного карткового рахунку, їх не складно знайти в мобільному додатку банку. Головний недолік: такі перекази тривають не кілька секунд, як «з картки на картку», а по 5-8 хвилин. А з масовим використанням, ймовірно, ця система електронних платежів буде працювати ще повільніше.
  2. Відкрити більше рахунків у різних банках. В Україні на цей час 62 банки, та чинним законодавством людині не заборонено відкрити рахунок у кожному з них. Зазвичай людям вдається обходитися 3−5 рахунками на різні потреби, максимум — 10-ю. Проходячи фінмоніторинг у кожному банку під час підписання договору, можна пред’являти ту саму довідку про зарплату або податкову декларацію ФОПу, наприклад, на 200 тисяч, якщо людина непогано заробляє і хоче робити багато переказів. При 10 рахунках можна щомісяця «ганяти» до 2 мільйонів гривень, не викликаючи підозр у кожній окремо взятій фінустанові. Адже банки не знають і рідко довідуються про рахунки клієнтів один в одного.
  3. Найпростіша третя порада для тих, хто не хоче рахувати свої платежі та відповідати на запитання банкірів — перейти на готівкові платежі.

Опитування

Як ставитесь до запровадженого ліміту 150 тисяч на місяць від НБУ?

Схвалюю. Це правильний крок Не схвалюю, це тільки імітація роботи, так схеми не поборити Мені байдуже. Я не перераховую такі суми щомісяця Все одно. Я перейду на розрахунки за IBAN або буду користуватися тільки готівкою Свій варіант напишу в коментарях Голосувати

 



Джерело