• Писанки — це невід’ємний атрибут Великодніх свят. Краєзнавці розповіли, які орнаменти та колорит переважає на писанках Поділля. 

Про традиції розписування писанок розповіли на сайті Вінницького обласного краєзнавчого музею. Як читаємо, писанкарство — вид декоративно-прикладного мистецтва, поширений у слов’ян та інших народів. Розпис писанок має стародавнє язичницьке коріння, характеризується вишуканими і символічними орнаментальними мотивами, які чітко й злагоджено підпорядковуються сферичній формі яйця. Тому писанку справедливо називають твором-мініатюрою. 

«Для їх виготовлення брали яйця курей, журавлів, гусей, качок, а також диких голубів, згодом почали використовувати тільки запліднені яйця від курей-первісток», — читаємо у розповіді краєзнавців. 

Як йдеться далі, крашанки — варені яйця зафарбовані в один колір, на Поділлі їх називали галунками, вживали до їжі, коли розговлялися на Великдень і використовували у великодніх забавах.

«За народними повір’ями писанки були джерелом родючості землі, всіляких щедрот, багатства, запобігали різним напастям, захищали від стихійного лиха. Ними прикрашали хату, їх дарували. Наприклад, дітям давали писанки здебільшого з ясними фарбами, хлопцям — з червоним тлом, сонячними знаками, дубовим листям, господарям — сорок клинців, людям похилого віку — з чорним тлом та поясами — небесним мостом, драбинками», — йдеться у повідомленні музею. 

За словами краєзнавців, найбільшу розмаїтість варіантів орнаменту та найархаїчніші його риси репрезентує Поділля. Домінують хрестові, ромбічні елементи, фітоморфні, але без виражених ботанічних ознак: вазони, дерева, квітки, сунички, огірочки, рожі (схожі на восьмикутні розетки, зірочки), сосонка, трилисники тощо. Зооморфні зображення репрезентовані гусочками, курочками„ баранячими ріжками.


 


«Колорит подільських писанок досить різноманітний, звичайно червоно-жовтий з білим, зеленим на чорному тлі. Локально зустрічається розпис на червоному, теракотовому, рудо-брунатному та бузковому тлі, колористичне вирішення будується переважно за принципом протиставлення контрастних кольорів», — читаємо на сайті.