01.07.2024

Файне місто Вінниця

Сайт міста Вінниця. Новини, події, огляди

Рашисти шукають «козячі» стежки. Саперам потрібен монокуляр нічного бачення


Сапери 250 Центру інженерної підтримки вірять, що невдовзі зможуть подякувати небайдужим вінничанам за підтримку у виконанні бойових завдань на Харківщині

  • Журналіст «20 хвилин» поспілкувався із саперами, які нині протистоять росіянам на Харківщині. З перших уст почув про ситуацію на гарячій ділянці фронту.
  • У саперів, серед яких є наші земляки, виникли термінові потреби. Кожен може допомогти врятувати їхнє життя.

Максим на позивний «Маріман» нині на посаді старшого сапера у 250-му об’єднаному Центрі інженерної підтримки. Помиляється той, хто вважає, що сапери не працюють під обстрілами. Це хибна думка. Її спростовує розповідь нашого співрозмовника. Нині їхній підрозділ виконує завдання у вкрай небезпечних умовах на Харківському напрямку, де ворог з усіх сил намагається прорватися углиб нашої території.

Працювали вночі, до позицій ворога було менше 300 метрів

— Наше завдання замінувати місця можливого проходження рашистів, — розповідає сапер. — Дороги ми вже замінували. Ворог про це знає, чи здогадується, тому нині шукає інші шляхи проникнення.

Співрозмовник називає такі маршрути «козячими» стежками. Тобто це лісові стежки чи просіки, деякі інші місця.

За його словами, окупанти вирубують у лісах просіки. Нещадно знищують зелені насадження. Військові припускають, що тим само готуються у таких місцях до наступу.

Отож, перед саперами тепер нові завдання — мінувати місця, з яких виводять новостворені лісові просіки.


Робити це вдень вкрай небезпечно. У повітрі постійно «висять» ворожі дрони. Доводиться працювати вночі. Ніч має свої особливості у роботі саперів.


— Вночі нам дуже допоміг би такий прилад, як монокуляр нічного бачення, — продовжує розповідь Максим. — Прикріпив на каску — і все видно, як вдень. Під час одного із завдань працювали на відстані менше 300 метрів від ворожих позицій. Пересувалися швидко, як ті кроти вночі — бігом-бігом. При цьому треба було все робити тихо-тихо, дуже складно працювати в таких умовах без монокуляра.

Сусідня група саперів, яка входить до складу того ж батальйону, в якому служить «Маріман» з побратимами, уже має «нічник», так ще називають монокуляр нічного бачення.

— Хлопці не нахваляться приладом, — говорить сапер. — Нам поки що вдалося зібрати тільки четверту частину коштів від загальної суми.

РЕБ: з ліцензією і без неї

Ще одна нагальна потреба у саперів — придбання систем для радіоелектронної боротьби з безпілотниками ворога.

— Якщо ворожа «пташка» зависла над тобою і скинула бодай дві гранати, вважай, що групи нема: хтось став «двохсотим», когось поранило, — говорить Максим. — Щоб убезпечити себе у таких випадках, потрібен РЕБ.

З придбанням таких засобів сапери зіткнулися ось з якою ситуацією. За словами співрозмовника, на баланс частини можна поставити тільки ліцензований РЕБ. Його вартість до 300 тисяч гривень.

— Є дешевші системи, — продовжує Максим. — Їх виготовляють самотужки небайдужі люди. Ми знаємо таких. Вартість їхніх засобів РЕБ приблизно 70 тисяч гривень. Тому якщо знайдеться хтось з підприємців, який готовий придбати для саперів ліцензований РЕБ, наша військова частина надасть необхідні для цього документи, а після отримання системи, поставить її на облік у підрозділі.

Втім, РЕБ без ліцензії також працюють надійно. На цьому наголосив сапер. До того ж, замість одного ліцензованого можна купити приблизно чотири без ліцензії.


Виявляти дрони, які наближаються, є можливість з допомогою приладів, які сапери називають аналізаторами. Це мобільні пристрої для виявлення «пташок» у небі. Як пояснив співрозмовник, їхня перевага в тому, що легкі та компактні, можна покласти в сумку, чи наплічник або закріпити зовні. Прилад простий і зручний у користуванні.

— Навіть якщо ворожа «пташка» летить безшумно і ти її не тільки не бачиш, а й не чуєш, аналізатор подає сигнал, і ти розумієш, що треба брати ноги на плечі і тікати з місця знаходження, — говорить військовий. Уточнює, що прилад вітчизняний, його ціна 10 тисяч гривень.

Вірять, що за нашої підтримки залишатся живі

Військові сапери нашвидку записали відеозвернення до небайдужих читачів. Нашвидку, бо на тривалі роздуми у них нема часу. Яка нині ситуація на Харківщині, знає кожен, хто цікавиться.

Під час телефонної розмови із сапером Максимом вразили такі його слова. Військовий вірить, що небайдужі підтримають саперів. Така підтримка врятує життя їхній групі.

— Так само вірю в те, що з часом моя група запише ще одне відео зі словами подяки за надану допомогу, — каже співрозмовник. — Вірю, що ми всі будемо робити запис у такому складі, як нині.  Тобто усі залишимося живі. В тому числі завдяки вам, небайдужі вінничани. Дякуємо безмежно! Разом — до Перемоги!

Як підтримати саперів

Три позиції підтримки саперів: монокуляр нічного бачення вартістю 160 тис.грн,; РЕБ (70-280 тис.грн.); мобільний пристрій для виявлення дронів (10 тис.грн. за один прилад).

Переказати кошти можна за таким посиланням: https://www.privat24.ua/send/17bjd



Джерело