- У поліції прозвітували про стан справ за минулий рік. За їх словами, рівень злочинності знижується, а ефективність розслідувань збільшилася.
- Водночас зросла кількість наркозлочинів. Традиційно поширеними у Вінниці залишаються шахрайства. І ще зросла кількість особливо тяжких злочинів…
- Що ще нам каже поліцейська статистика? І які були найбільш резонансні справи?
За увесь 2024 рік поліція Вінниці отримала понад 79 тисяч звернень від громадян, що на 31% більше, ніж у 2023 році. При цьому кількість кримінальних правопорушень зменшилася на 9%, а ефективність їх розкриття зросла до 62%.
Про основні тенденції злочинності, успіхи правоохоронців та найбільш резонансні справи прозвітував т.в.о. начальника Вінницького районного управління поліції Олександр Дадикін.
Криміногенна ситуація
За перші місяці 2024 року поліція Вінниці зафіксувала зниження рівня кримінальних правопорушень на 9% порівняно з минулим роком: із 4 тисяч 263 правопорушень у 2023 році їх кількість зменшилась до 3 тисяч 877 у 2024 році.
Водночас кількість звернень громадян до поліції зросла на 31%.
— Кожен п’ятий житель Вінниці звертався до нас за допомогою. Це свідчить про високий показник довіри до поліції, — зазначив Олександр Дадикін.
Попри загальне зниження злочинності, кількість особливо тяжких злочинів зросла на 15,8%, що пов’язано зі зростанням реєстрацій повідомлень про зникнення осіб на тимчасово окупованих територіях і в зонах активних бойових дій, а також змінами у Кримінальному кодексі, які передбачають суворіше покарання за злочини майнового характеру.
Про розкриття крадіжок і пограбувань
У 2024 році поліція Вінниці значно покращилася ефективність розкриття злочинів. Зокрема, рівень розкриття умисних вбивств сягнув 100% (загалом їх було 10), а всі 18 грабежів, зафіксованих у місті, також вдалося розкрити.
— Окремо варто відзначити значне покращення в розкритті крадіжок з квартир і будинків громадян. За 2024 рік було розкрито на 37,1% більше таких правопорушень порівняно з попереднім роком. У 2023 році з 57 крадіжок вдалося розкрити 35, а у 2024 році зі 29 скоєних крадіжок — 22, — розповів тимчасовий виконувач обов’язків начальника Вінницького райуправління поліції Олександр Дадикін.
Одним із найрезонансніших випадків стало пограбування приватного будинку у Вінниці.
Увечері, 31 грудня 2024 року, злочинець, переконавшись у відсутності господарів, проник до будинку, звідки виніс грошей на суму понад півтора мільйона гривень.
Щоб приховати сліди злочину фігурант викинув у водойму речі, у які він був одягнений. Оперативники міської поліції, управлінь карного розшуку та криміналістичного аналізу главку переглянули десятки відеозаписів з камер відеоспостереження та відтворили маршрут злочинця. Згодом поліцейські встановили та затримали злочинця. Ним виявився 23-річний чоловік, раніше судимий. Слідство наразі триває.
Шахрайства: основні виклики
Шахрайства також залишаються серйозною проблемою, особливо в умовах війни. Найпоширеніші схеми включають фішингові атаки, телефонні афери та шахрайство з онлайн-замовленнями. Завдяки співпраці з кіберполіцією рівень шахрайств у Вінниці вдалося знизити майже вдвічі — з 1359 випадків у 2023 році до 784 у 2024 році.
Поліцейські у 130 випадках встановили злочинців та повідомили їм про підозру.
До прикладу, поліцейськими Вінницького районного управління поліції було викрито жителя Вінницького району, який в соцмережах розміщував повідомлення про продаж речей та отримував передплату за товар, однак не відправляв його замовникам. Жертвами шахрая стали понад 20 жителів різних куточків України.
Крім того, поліцейськими «по гарячих слідах» було затримано шахрая, який ошукав 71-річну вінничанку на суму понад 200 тисяч гривень, під приводом лікування її доньки, яка нібито потратила в ДТП.
— У грудні ми викрили шахрая, який під приводом купівлі автомобіля заволодів понад 300 тисячами гривень. Він був затриманий у Київській області, йому повідомили про підозру, — сказав Олександр Дадикін.
Наркозлочини та підпали авто
У 2024 році у Вінниці було зафіксовано 35 випадків хуліганства. Поліція вже повідомила про підозру 28 правопорушникам.
Один із найрезонансніших інцидентів стався в липні, коли двоє зловмисників підпалили два коштовних авто. Поліція затримала їх у грудні у Дніпрі, вилучивши речові докази, які доводять їхню причетність.
— Громадськість сколихнув випадок підпалу авто, яке належить військовослужбовцю ЗСУ. Це сталося влітку 2024 року на Немирівському шосе. Поліцейськими спільно із представниками СБУ було викрито іноземця, який на замовлення російських спецслужб за обіцяну винагороду скоїв цей злочин, — розповів тимчасовий виконувач обов’язків начальника Вінницького райуправління поліції.
Протягом 2024 року зафіксували значне зростання наркозлочинів. Це сталося завдяки активній роботі правоохоронців і покращеній координації поліції, йдеться у звіті.
Задокументовано 1199 таких злочинів проти 759 у 2023 році, зокрема 296 фактів збуту наркотиків і 3 наркопритони.
«До прикладу, у серпні 2024 року поліцейські затримали 35-річного вінничанина, який при собі мав 22 «закладки» з наркотиками та психотропними речовинами. Їх він збирався розкласти на території міста. Крім того, правопорушник показав ще 28 місць, де він вже залишив заборонені речовини. Під час обшуку за місцем проживання злочинця, слідчими було виявлено ще 203 згортки із наркотичними засобами, — йдеться у звіті поліції.
Загалом на території Вінницької громади вилучили майже 4,5 кг канабісу, 1,7 кг PVP-солей, 245 г амфетаміну, 43 г метадону, 4 г мефедрону, 4 г екстракту канабісу, 2,5 г кокаїну та 11,7 г інших наркотиків.
Незаконний обіг зброї та «мінування»
У 2024 році поліцейські зафіксували 39 фактів незаконного володіння зброєю та вибуховими речовинами, що є значним збільшенням на 95% у порівнянні з 2023 роком, коли таких фактів було зафіксовано лише 20.
Розповіли про один із випадків:
«У 2024 році поліцейськими Вінницького РУП було отримано оперативну інформацію про розповсюдження вогнепальної зброї на території області, — повідомляють у звіті. — Під час оперативної закупівлі було задокументовано продаж 1483 патронів, 111 боєприпасів для підствольного гранатомета, 20 гранат та 2 одиниці вогнепальної зброї військових зразків. За результатами проведення комплексу слідчих (розшукових) дій було затримано особу причетну до збуту зброї та бойових припасів на території декількох областей».
З початком повномасштабного вторгнення зросла кількість неправдивих повідомлень про замінування. У 2024 році найбільше «мінували» навчальні заклади, лікарні, транспортні вузли та ТРЦ. Загалом зафіксовано 1036 таких випадків, відкрито 171 кримінальне провадження.
Особливе занепокоєння викликали замінування шкіл і садочків – понад 320 випадків, що спричиняло евакуації та зрив навчального процесу. Для швидкого реагування залучали максимальну кількість поліцейських, щоб скоротити час на відновлення роботи закладів.
Про домашнє насильство
Також поліція активно протидіяла домашньому насильству у 2024 році, зосереджуючи зусилля на запобіганні, допомозі постраждалим і контролі кривдників. У місті цілодобово працюють дві мобільні групи, які у 2024 році виїжджали на 1964 виклики, з яких 846 підтвердилися як факти домашнього насильства.
У випадках, коли існує загроза повторення насильства поліцейські застосовують термінові заборонні приписи, аби захистити постраждалих людей. Всього за 2024 рік було винесено 711 таких приписів. З них, 75 — про обов’язкове виселення кривдника, 166 — заборону входу до помешкання, 705 — на будь-які контакти з потерпілими.
На профілактичний облік поставлено 197 кривдників, що допомогло знизити рівень повторного насильства. Кількість кримінальних справ за статтею 126-1 Кримінального кодексу України (Домашнє насильство) зменшилася з 13 у 2023 році до 6 у 2024-му, що стало результатом посиленої превенції та контролю.
А що в підсумку?
Міська рада дала рекомендації Вінницькому райуправлінню поліції, що посилити та вдосконалити у своїй роботі. Це, зокрема:
- Посилити заходи з попередження та протидії скоєння незаконних заволодінь транспортних засобів, крадіжок із проникненням в помешкання громадян, хуліганств та шахрайств.
- Спрямувати зусилля на вилучення з незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухівки, встановлення шляхів її надходження та місць збуту (особливо військового зразка), попередження і розкриття злочинів із їх застосуванням.
- З метою мінімізації розповсюдження наркотичних засобів та психотропних речовин серед населення громади, вжити заходів щодо виявлення збувачів наркосировини, місць її виготовлення і розповсюдження, ліквідації можливих шляхів надходження до Вінниці наркотичних засобів та психотропних речовин.
- Протидіяти диверсійно-розвідувальним групам, вживати заходів з виявлення осіб, які можуть бути причетними до диверсій, терористичної та колабораційної діяльності на території Вінницької міської територіальної громади.