23.07.2024

Файне місто Вінниця

Сайт міста Вінниця. Новини, події, огляди

Статус пам’яток культурної спадщини нададуть двом об’єктам у Вінниці

У Вінниці має побільшати пам’яток культурної спадщини історії та мистецтва. До переліку об’єктів на присвоєння нового статусу потрапили стрілецький цвинтар вояків Галицької Армії та Армії УНР та пам’ятник ліквідаторам та жертвам Чорнобильської катастрофи. Відповідна документація, розроблена департаментом архітектури та містобудування міської ради спільно з музеєм Вінниці, наразі знаходиться на стадії затвердження.

Про це повідомляє Вінницька міська рада.

«Історичні, археологічні, архітектурні, монументальні… Пам’ятки поповнять вінницький культурний ландшафт та охоронятимуться законом, не даючи шансу на забуття подій як із життя міста, так й України в цілому. Іноді вони важкі, часто трагічні, але пам’ять про них однаково важлива для ідентифікації себе у сучасному світі», – пояснює мету головний архітектор Вінниці Євген Совінський.

За його словами, присвоєння кладовищу вояків Галицької Армії та Армії УНР та пам’ятнику ліквідаторам та жертвам Чорнобильської катастрофи нового статусу – це продовження процесу, який активізовано цього року.

«Його мета – вишукати у міському просторі маркерні об’єкти, які матимуть найвищий ступінь охорони та популяризації», – додає посадовець.

Євген Совінський зазначив, що така робота проводиться вперше після 1997 року. На сьогодні у Вінниці статус пам’яток культурної спадщини мають 201 об’єкт.

Нагадаємо, стрілецький цвинтар вояків Галицької Армії та Армії УНР – одне з найбільших захоронень на Поділлі періоду Перших визвольних змагань. Науковці припускають, що у 1919-1920 роках вічний спочинок тут знайшли щонайменше дві тисячі вояків, серед них – видатний український критик та публіцист, поручник Микола Євшан (Федюшко). Прах Героїв був виявлений під час археологічних робіт пошукового центру «Доля» та Центру історії Вінниці у 2020 році.

Пам’ятник ліквідаторам та жертвам Чорнобильської катастрофи встановили навпроти Центрального автовокзалу Вінниці у 1996 році. Він був одним із перших в Україні місць пам’яті на честь тих, хто врятував світ від атомного лиха у 1986 році. Авторами монумента стали скульптор Юрій Козерацький та архітектор Ігор Єзерський.

Можливо, ви пропустили