24.06.2024

Файне місто Вінниця

Сайт міста Вінниця. Новини, події, огляди

«У мене є пацієнт, у якого пролежні не загоюються понад 40 років». Як доглядати вдома лежачого


Теоретичні знання і практичні навички дають слухачам на заняттях за програмою «Основи догляду вдома», навчання безкоштовне для тих, хто доглядає лежачих хворих

  • Як правильно надавати допомогу в домашніх умовах лежачим хворим або людям з інвалідністю?
  • Соціальний проект «Основи догляду вдома» реалізує Центр медичної реабілітації та спортивної медицини разом з партнерами з навчальної платформи Rehab hub ua.
  • Охочим здобути необхідні навички не потрібно платити за навчання, слід тільки знайти час для занять.
  • Розповідаємо, як усі відбувається і чого навчають.

Навчальний проект «Основи догляду вдома» дуже важливий. Він не тільки для тих, хто потребує допомоги. Хто доглядає вдома рідну хвору людину, також повинен вміти правильно це робити.

З ініціаторами проекту журналіст «20 хвилин» познайомився під час «Пироговського пікніка». Цей захід відбувався на території музею-садиби Миколи Пирогова. Пікнік присвятили реабілітації військових та цивільних, які постраждали від війни.

Серед відвідувачів можна було побачити людей на візках, милицях. Це для них представила свої локації  низка медичних закладів, установ та підприємств, які займаються наданням допомоги — фізичної і психологічної.

Свій стенд мав Центр медичної реабілітації та спортивної медицини.


Автор публікації спілкувався з медичним директором Центру Вікторією Колісник (на знімку крайня справа) та кандидатом медичних наук Сергієм Колісником. Від них дізнався, хто може взяти участь у проекті, як це зробити, чого конкретно навчають учасників, скільки коштує таке навчання. Про все це читайте далі.

Записатися на навчання по телефону

Вікторія Колісник, медичний директор Центру медичної реабілітації та спортивної  медицини:

— Ініціювали проект для навчання тих, хто доглядає за людьми з інвалідністю вдома. Навчаємо їх як правильно надавати допомогу, переміщувати лежачих, робити профілактику пролежнів, харчувати, доглядати за стомами, звертаємо увагу на те, які підручні засоби слід використовувати для переміщення таких людей і як ними користуватися.

Проект спрямований на те, щоб поліпшити якість життя не тільки хворих, а й тих, хто доглядає за ними.

На думку співрозмовниці, цей напрямок ще недостатньо розвинутий.

Пані Вікторія уточнює, що втілення проекту розпочали у жовтня 2023 року з власної ініціативи. Їх підтримала благодійна організація. Партнери зауважили, що їм сподобалася ідея проекту, тому надали допомогу. Зокрема, закупили манекен для занять. За словами Вікторії Колісник, він недешевий. Вона зауважує, що на цьому манекені навчаються також лікарі. Щоправда, для них заняття платні, а для членів родин людей з інвалідністю — безкоштовні.

Запитую, як охочим долучитися до навчання. За словами співрозмовниці, для цього потрібне тільки бажання і час для заняття. Уточнює, що заняття короткотермінові, вони тривають протягом одного дня. Записатися можна по телефону, його номер повідомимо в кінці статті.

— Навчання починаємо, коли збирається група приблизно 10 людей, — каже Вікторія Колісник. — Мета така, щоб навчитися на манекені, а не експериментувати на хворому. Щоправда, інколи учасники заняття практикують вправи один на одному.

За словами співрозмовниці, навчають правильно пересадити з ліжка, щоб під час такої процедури не завдати школи самому собі. Зокрема, щоб доглядач не «зірвав» собі спину. На жаль, такі випадки трапляються. І тоді вже допомоги потребують і хворий, і той, хто за ним доглядав.

— Після занять їх учасники повертаються додому підготовлені, із певним запасом знань з основ догляду, уже не експериментують, а роблять так, як їх навчили, тобто роблять правильно, — говорить Вікторія Колісник.

Уточнюю, скільки людей навчилися за час дії проекту?

— Уже понад сто людей стали слухачами наших курсів, — каже Вікторія Колісник. — Найчастіше на таких заняттях запитують, як краще користуватися певними засобами, яку практику застосовувати. У нас спрямування на те, щоб підтримувати слухачів курсів і після навчання. Ми не обмежуємося тим, що прочитали лекцію, показали, як правильно робити, і все, крапка. Буває, люди звертаються за консультацією, порадою і після навчання. Продовжуємо з ними спілкування.

Навчають слухачів науковці медичного університету, коледжу, практикуючі лікарі, медсестри. Це соціальна місія.

Організатори такого навчання підтримують контакти з Центром надання соціальних послуг, де готують соціальних працівників. Щоб соціальні працівники могли допомогти у питаннях догляду, а не тільки у магазин, чи аптеку сходити, — наголошує  Вікторія Колісник. — Саме тому ми з ними проводили спільне навчання. Щоб соціальні працівники мали більш широкі знання і навички у наданні допомоги своїм підопічним».

Прикро, що раніше не було таких занять

Вікторія Пилипенко одна з тих, хто пройшла навчання за програмою проекту «Основи догляду вдома». Каже, дуже шкодує, що раніше не було таких занять. На власному прикладі знає, як це доглядати лежачого хворого.

У свій час доглядала рідну матусю. Та була, як кажуть, прикута до ліжка важкою хворобою.

Доглядала маму і «зірвала» собі спину. Після того, як мами не стало, пані Вікторії довелося самій лікуватися. Дотепер інколи відчуває наслідки невмілого, неправильного догляду за лежачою хворою.

Вікторія Пилипенко очолює у Вінниці громадську організацію «СУВІАТО» (Спілка учасників війни, АТО). Працюють з військовими, зокрема, у шпиталях. Переважно надають психологічну допомогу.

— Рекомендую кожному, у кого є така потреба, записатися на навчальний тренінг «Основи догляду вдома», — каже пані Вікторія. — Отримаєте корисну інформацію і практичні навички. Тим більше, що навчання безкоштовне.

За словами співрозмовниці, вона пройшла таке навчання для того, аби зрозуміти, наскільки воно корисне, по-друге, щоб рекомендувати іншим.

— Бувають ситуації, коли самому необхідно долучитися до надання допомоги, — говорить Вікторія Пилипенко. — Тепер я знаю, як це правильно робити. До речі, під час занять я погоджувалася, аби на мені показували, як правильно допомагати людині. Сама також надавала допомогу. Зможу донести ази до рідних, які доглядають лежачих військових. Надання такої допомоги це дуже важкий труд. Знаю на своєму прикладі, розумію, наскільки їм потрібна підтримка. Тому повторюю ще раз: добре, що у нас є таке навчання.

Щоб не нашкодити хворому і собі

Чимало людей зіткнулися нині з проблемою догляду вдома за тими, хто повернувся з війни скаліченим. На це звернули увагу ініціатори проекту «Основи догляду вдома».

— Після лікування їх виписують з медичного закладу, а далі догляд лягає на плечі рідних, — розповідає Сергій Колісник. — На жаль, далеко не всі знають, як правильно надавати таку допомогу. Такі незнання завдають шкоди і тим, кому потрібен догляд, і тим, хто його надає. У мене є приклад, коли людині не вдається вилікувати пролежні протягом чотирьох десятків років. Їх появу допустили тільки через незнання, як доглядати хворого. Якби зараз повернути ті часи і не допустити такого захворювання, людина мала б зовсім інший стан здоров’я. Все треба робити вчасно. Для цього потрібні знання.

На це спрямований навчальний проект «Основи догляду вдома».

— Основне завдання допомогти нашим героям, які повертаються з фронту і потребують тривалого догляду, — каже Сергій Колісник. — Відсутність правильних реабілітаційних втручань тягне за собою велику кількість ускладнень, які потім практично неможливо виправити. Якщо у пацієнта виникають пролежні, це може призвести до фатальних випадків. Саме тому ми сфокусувалися на важливих речах надання допомоги.

Сергій Колісник є делегатом від Українського товариства фізичної та реабілітаційної медицини, що інтегроване у європейське і міжнародне Товариство. Він один з тих, хто брав участь у підготовці закону про реабілітацію у сфері охорони здоров’я, який нині уже став чинним.

А ще відповідає за підготовку кадрів фізичної та реабілітаційної медицини.

У нашому медичному університеті відкрили інтернатуру перепідготовки лікарів реабілітаційної медицини. Каже, більшість реабілітаційних центрів в області відкриті за участю їхньої команди фахівців, для таких центрів готують лікарів фізичної реабілітації.

Продовжують консультувати фахівців, допомагати тим закладам, де проходять реабілітацію військові.

— Є люди, які плутають реабілітацію з масажами, фізапаратурою, гарними картинками в Інтернеті, ще чимось, — зазначає Сергій Колісник. — Реабілітація це досягнення реабілітаційних цілей пацієнта. Якщо пацієнт хоче ходити, ми маємо розуміти, наскільки це реально, плануємо, завдяки яким заходам і засобам цього можна досягти. Яка для цього потрібна команда медиків. До речі, послуги з реабілітації надаються одразу після стабілізації пацієнта.

Що відпрацьовують на заняттях?

Під час тренінгу його учасники відпрацьовують такі вправи: 

  • безпечне позиціонування та переміщення лежачого хворого,
  • особливості гігієни,
  • профілактику пролежнів,
  • заміну білизни,
  • догляд за стомами ,
  • менеджмент сечового міхура та катетеризацію,
  • харчування,
  • введення ліків.

Також отримують відповіді на питання, які хвилюють. 

Як записатися на навчальний проект?

Ініціатори навчального проекту «Основи догляду вдома» нагадують, що записатися на заняття можна по телефону. Називають два телефонні номери: (063) 488-06-98; (067) 430 – 59-28.

Заняття відбуваються у приміщенні Центру медичної реабілітації та спортивної медицини за адресою: Вінниця, вул. Героїв поліції, 30 (колишня вулиця Блока). Заняття розпочинають тоді, коли збереться група приблизно з десяти осіб.
 



Джерело