Ціни на внутрішньому ринку фермерів не влаштовують. Тому вони експортують зерно за кордон, через що й виникають великі черги на митницях. Проте наші аграрії змогли зібрати гарний врожай на рівні попередніх років.

«Українські ціни не влаштовують взагалі, тому возимо на експорт. Спочатку – на Румунію, а тепер – на Польщу. За кордоном ціни непогані. Фуражна пшениця коштує 270 євро, а другого класу – 295, проте 80 євро йшло на перевезення, – розповідає Андрій Сливка. – Черги стояли по три-п’ять днів. Соняшник майже не продаю, бо немає доброї ціни. Та й на Сокирянщині, Хотинщині були сильні засухи».

За словами фермера, минулий рік минув непогано, зважаючи на всі складнощі. Деякі культури добре вродили, іншим завадила засуха, а деякі вийшли в нуль.

«З деяких культур, як-от, ячмінь, ми в плюсі. Не кажу, що великий плюс, але й сильного мінуса немає. З деяких культур ми виходимо в нуль, як-от, з кукурудзи. Через дощі та сніги домолочуємо її зараз, а врожайність – 3-4 тонни з гектара. Цього року, можливо, будемо зменшувати таку витратну культуру, як кукурудза, на користь сої», – каже фермер.

Багато аграріїв зазнало збитків, але вони не такі, щоби наступного року не працювати.

«Фермери всі будуть працювати. Ми мусимо сіяти, і озимий клин у нас не зменшився, хіба що кукурудза. Насіння є, все буде добре», – прогнозує Андрій Сливка.

Найголовнішою і найдорожчою проблемою є логістика.

«Вона сильно впливає на вартість зерна, адже падає на плечі фермера. Чим більша черга на митниці, тим більша для фермера ціна. Два-три тижні тому, коли черги були менші, то й ціна впала. Зараз знову черги стали довші, бо польські фахівці на кордоні перевіряють зерно», – каже фермер.

Джерело