- Дата 6 серпня ввійшла в історію кількома знаковими подіями та святами.
- У матеріалі знайдете традиції та прикмети на цей день, а також дізнаєтеся, що не можна робити.
Свято
У церковному календарі 6 серпня — Преображення Господнє (Яблучний Спас). Це свято вшановує момент, коли Ісус Христос відкрив перед своїми учнями свою божественну суть. Сталося це на горі Фавор, куди Син Божий піднявся з апостолами Петром, Яковом та Іоанном. Піднявшись на гору, Ісус одразу почав молитися, і його зовнішність почала змінюватися — обличчя засвітилося, а одяг став білосніжним. Після цього апостоли на власні очі побачили, що їхній Учитель дійсно Син Божий.
Іменини
Лев, Спас.
День в історії
- 1722 рік — наказний гетьман Павло Полуботок видає універсал, який забороняє зловживання світських і духовних можновладців та передбачає реформу судочинства.
- 1839 рік — уряд Королівства Франція проголошує дареготипію «подарунком світу», завдяки чому фотографія змогла стати загальнодоступною технологією.
- 1914 рік — створюють керівний орган Українських Січових Стрільців — Українську бойову управу.
- 1919 рік — перший корпус Української Галицької Армії, ведучи наступ на Київ, здобуває Бердичів.
- 1920 рік — шоста стрілецька дивізія полковника Марка Безручка після численних сутичок з частинами першої кінної армії Будьонного відходить до Замостя і займає там оборону.
- 1943 рік — президент США Ф. Рузвельт і прем’єр-міністр Великої Британії В. Черчилль підписують таємну угоду про співробітництво у створенні атомної бомби.
- 1989 рік — парафія святих Петра і Павла у Львові (настоятель — о. Володимир Ярема) першою в Українській РСР виходить з підпорядкування Російської Православної Церкви й оголошує себе частиною УАПЦ.
- 1989 рік — у Хмельницькому відкривають пам’ятний знак, що увічнює пам’ять жертв репресій 1930-1940-х і початку 1950-х років.
- 1990 рік — НДР приймає конституцію ФРН.
- 1991 рік — Леонід Кравчук, голова Верховної Ради УРСР, о 16.00 год. у виступі по українському телебаченню закликає українських громадян зберігати спокій і підкреслює, що надзвичайний стан Української РСР не стосується.
- 1992 рік — в Києві починає роботу I Всесвітній форум українців.
Прикмети
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- Дивилися, який сьогодні день: який Яблучний Спас — таким буде січень.
- Погода ясна — чекайте на холодну зиму.
- Літає багато мух — погода буде спекотною з вологим повітрям.
- Вранці прохолодно, а комарів багато — вдень буде спекотно і ясно.
- Дощить — в листопаді також буде багато дощів.
- Вродило багато яблук — наступний рік буде урожайним.
Цього дня віряни йдуть до церкви та освячують кошики з яблуками, а також інші фрукти, які подарував їм серпень. До цього дня вживати яблука в їжу заборонялося, тому 6 серпня можна насолодитися новим урожаєм. Перш ніж вкусити яблуко самому, потрібно дати спробувати фрукти знайомим, особливо дітям. Вважалося, що тоді вони ростимуть здоровими.
Що не радять робити
- Церква забороняє займатися домашньою роботою, окрім садівництва.
- Не дозволяється в’язати, шити, вишивати, займатися ремонтом.
- Не можна вбивати комах або просто їх проганяти.
Запропоновані прикмети та заборони варто розглядати критично, адже вони базуються на легендах і віруваннях. Та незважаючи на їх сумнівність, це наші традиції, які є важливим елементом культури та спадщини різних регіонів.
Пропонуємо вам поділитися у коментарях прикметами, в які ви вірите чи навпаки.