Якщо поставити питання про те, яка визначна пам’ятка є справжнім символом міста Вінниці, то це однозначно водонапірна вежа. Вона розташована за адресою вулиця Оводова, 20. Це не просто гарна споруда, а пам’ятка архітектури, яка має велику історичну цінність. На перший погляд, це може здатися дивним: що такого особливого у водонапірній вежі? Адже це не музей, не театр, не старовинна церква та інші будівлі культури.
Чим примітна Водонапірна вежа
Для розуміння важливості цієї пам’ятки слід трохи заглибитись в історію
Башта дуже яскрава і впадає у вічі, оскільки побудована з червоної цегли. У роки війни вона зіграла свою головну роль: була чудовим наглядовим пунктом. Звідси стежили за військовими діями противника, оскільки огляд справді широкий. У повоєнні роки вежу трохи відреставрували і почали використовувати для постачання міста водою. У самій будівлі мешкали багато працівників водоканалу, яким надавалося щось на кшталт службового житла.
У середині 80-х Водонапірна вежа стала чимось подібним до культурної спадщини Вінниці. Її передали як експонат вінницькому краєзнавчому музею, розташованому неподалік — на площі скверу Козицького. Сама вежа розташовується у центрі цього скверу на тлі житлових будинків та численних дерев (переважно каштанів). Виглядає це неймовірно красиво, особливо влітку. Прийти сюди може будь-хто: це повністю пішохідна зона, тобто тут абсолютно безпечно. Місцеві жителі люблять прогулюватися сквером і милуватися вежею: вона дуже органічно вписується в цей міський пейзаж.
1993 року у Водонапірній вежі відкрили музей пам’яті жертв бойових дій в Афганістані. Причому основний акцент зроблено безпосередньо на уродженців Вінницької області: там є їхні портрети та короткий життєпис кожного героя. З цього моменту її можна назвати повноцінною міською пам’яткою, яка має культурну та історичну цінність.
Чим ще відома Водонапірна вежа Вінниці
Крім оригінальної червоної цеглини, з якої вона зроблена, на ній є годинник-куранти. За ними місцеві жителі звіряють час, оскільки вони є найточнішими. Щогодини вони видають мелодійний дзвін і відраховують ударами щогодини. Також біля вежі, вірніше, біля її підніжжя стоять кілька скульптур із заліза.
Щоб прийти і подивитися на водонапірну вежу зсередини, потрібно вибрати час. Вона відкрита щодня з 10 до 18 (понеділок – вихідний). Щодо звичайних прогулянок біля неї, то тут жодних обмежень немає.
Таким чином, начебто звичайна споруда є справжньою історичною цінністю. Більше того, Водонапірна вежа – це символ Вінниці. Якщо хтось приїжджає сюди на екскурсію, то насамперед прямує саме до сквера Козицького — побачити ту саму вежу. Поруч із нею часто фотографуються, хтось чекає часу, коли куранти починають бити, та записує це на відео. Виглядає це дуже затишно та привабливо.