• Перед важкою зимою в Україні влада Вінниці спонукає людей встановлювати автономні джерела енергії. 
  • З бюджету громади готові компенсувати частину коштів, які вінничани витратять на встановлення сонячних електростанцій на багатоповерхівки, і окремо на інвертори та акумулятори для квартир, приватних будинків.
  • Але тут є свої «підводні камені», через які ці місцеві програми не для всіх.

У Вінниці запустили місцеву ініціативу, за якою компенсують частину витрат на установку сонячних електростанцій (СЕС) на дахах багатоповерхівок. 

Як розповів директор департаменту міського господарства міськради Роман Фурман, йдеться про співфінансування робіт та матеріалів для СЕС: місто сплачує 40%, а мешканці будинку — 60%.

— За співфінансуванням йде все: виготовлення проєктно-кошторисної документації, придбання сонячних панелей, акумуляторів, монтажні роботи, — говорить він. — А подаватися на цю програму можуть як ОСББ, так і багатоповерхівки, обслуговуванням яких займаються управлінські компанії (колишні ЖЕКи – авт.)

Місто профінансує свою частку в проєкті тільки за умови, якщо сонячна електростанція буде працювати на забезпечення загальнобудинкових потреб: на підкачку води або на роботу ліфтів чи для освітлення під’їздів та роботи Інтернету.

Інші умови співфінансування СЕС

За умовами програми, в складі сонячної електростанції обов’язковою має бути гібридний інвертор, сонячні панелі, акумулятори.

Перед тим, як подаватися на програму, потрібно провести загальні збори співвласників будинку та скласти протокол щодо згоди на виконання робіт по ремонту систем електропостачання, із влаштуванням СЕС на багатоквартирному будинку на умовах співфінансування.

Ще в цьому протоколі зборів має бути надано право підпису Ініціатору (голова ініціативної групи мешканців будинку – авт.), щоб той зміг підписати договір підряду від імені співвласників будинку.

Надалі ініціатор супровідним листом, з відміткою про наявність суми співфінансування, надсилає до департаменту житлового господарства наступні документи:

  • протокол загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку; 
  • вже готову проектно-кошторисну документацію (оригінал та електронну версію).

Якщо ж ОСББ бере участь, приміром, в грантовій програмі «ГрінДім» (там можуть безповоротно дати до 70% від вартості обладнання і матеріалів, але не більше одного мільйона гривень для СЕС та двох мільйонів гривень у випадку встановлення теплових насосів) або інших ініціативах, то потрібно буде надати міськраді ще експертний звіт від фахівців грантової програми.

Інформацію щодо умов участі в програмі співфінансування надають в департаменті житлового господарства за цим номером телефону: (0432)59-51-24.

— Ми ще проводимо інформаційну кампанію щодо нової міської ініціативи. Люди цікавляться, але поки немає учасників на встановлення СЕС, — зауважив Роман Фурман, директор департаменту міського господарства.

Скільки може коштувати СЕС для багатоповерхівки? 

За приклад взяли досвід Павлограду, що на Дніпровщині, де в ОСББ встановили 5 кВт сонячну електростанцію. Енергію від сонця жителі багатоповерхівки використовують для освітлення під’їзду, роботи домофона, інтернету. 

Якщо ж розібрати на складові їх систему, то за нинішніх цін лише обладнання буде вартувати:

  • 125 доларів — одна сонячна панель на 500 Вт. Їх потрібно десять, тобто підсумкова ціна складає 1 тисяча 250 доларів;
  • гібридний інвертор на 5 кВт, який може заряджати акумулятори як від сонця, так і від мережі — 1 тисяча 800 доларів;
  • два літій залізо фосфатні акумулятори (LiFePO4) на 100 Ампер*годин. Вартість кожного — 1 тисяча 900 доларів.

Тобто, тільки на обладнання (без врахування вартості проєктної документації, монтажу та інших супутніх робіт – авт.) доведеться витратити 6 тисяч 850 доларів або 283,2 тисячі гривень за нинішнім курсом НБУ. 

Враховуючи, що 40% від цієї суми заплатить бюджет міста, то на плечі мешканців багатоповерхівки лягає вже 169,92 тисячі гривень. Чи навіть так — за умови, що в будинку 50 квартир, то це буде по 3,3 тисячі гривень з одного помешкання.

Енергії з такої 5 кВт СЕС має вистачити навіть на роботу ліфта, протягом однієї години. І тут йдеться не про повну енергонезалежність будинку, а про мінімальний комфорт та про те, щоб доїхати до свого поверху і вийти з ліфта під час відключень.

***

Ще одне рішення від вінницької мерії — вразливим категоріям громадян будуть відшкодовувати вартість придбаних безперебійних джерел живлення, які ті використовують для побуту. Кому саме та скільки?

Хто є у вразливих категоріях

Механізм та порядок програми затвердили 18 липня у рішенні №1690. Документом передбачили компенсацію в розмірі 50% від вартості проєкту, але не більше 40 тисяч гривень. 

У мерії порахували, що на цю програму можуть податися орієнтовно до 8 тисяч місцевих жителів, які є серед визначених вразливих категорій:

  • члени сімей загиблих (померлих), безвісти зниклих за особливих обставин Захисників і Захисниць України. Йдеться про батьків; одна людина з подружжя, яка не одружилася вдруге; діти, які не мають (і не мали) своїх дітей; діти, які мають свої сім’ї, але стали людьми з інвалідністю до досягнення повноліття; діти, обоє батьків яких загинули чи пропали безвісти;
  • одинокі матері, які є одержувачами державної допомоги на дітей;
  • малозабезпечені сім’ї, які є одержувачами відповідної допомоги від держави;
  • одержувачі державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю;
  • люди, які є одержувачами державної допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність;
  • багатодітні сім’ї (надається одному з батьків, які виховують троє і більше дітей);
  • одинокі пенсіонери, які перебувають на обліку у Вінницькому терцентрі соціального обслуговування та отримують соціальну послугу «Догляд вдома».

Оскільки компенсацію дають з бюджету Вінницької громади, то важливо те, щоб претендент/-ка на участь в програмі були прописані на території Вінницької міської громади, та перебували на обліку в Єдиному муніципальному реєстрі осіб, які мають право на пільги, доплати та послуги.

Важливі нюанси програми компенсації

Отримати відшкодування за інвертор та акумулятор, який придбали раніше — не вийде. 

Це є серед причин для відмов у нарахуванні компенсації, що вказано у пункті 2.7.5 рішення №1690 — «придбав та встановив додаткове джерело безперебійного живлення до прийняття даного рішення». Документ, яким запровадили порядок компенсації за інвертори та акумулятори, нагадаємо, ухвалили 18 липня 2024 року.

Ще важливо те, що компенсують вартість не тільки обладнання, а й оплату послуги за його встановлення. Ці дві складові сумуються, і від них уже віднімають 50%, які компенсують за кошти бюджету (але, знову ж таки, не більше 40 тисяч гривень). 

Крім того, ця виплата є одноразовою. Вдруге по неї одна і та сама людина не може звернутися.

І ще один важливий нюанс — компенсацію нараховують уже після того, як обладнання придбане і функціонує. Вам, як заявнику, доведеться надати згоду на обстеження працівниками департаменту житлового господарства, ОСББ, ЖЕКу (управлінської компанії) чи квартального комітету, які складають Акт обстеження обладнання безперебійного живлення житлового будинку/квартири. 

Тобто, інвертор та акумулятори можна встановити як в приватному будинку, так і в квартирі, якщо плануєте подаватися на участь в програмі компенсації. І це доступно навіть в орендованому житлі: для установки обладнання потрібна згода власника помешкання, і ще договір оренди, копію якого треба подати до міськради.

Пакет документів на компенсацію за інвертор

Крім заяви на участь в програмі, потрібно зібрати копії документів:

  • паспорта (сторінки 1, 2, а також сторінки з відміткою про реєстрацію місця проживання) або ID-картки з довідкою про реєстрацію місця проживання;
  • довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (або довідку про відмову);
  • довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої департаментом соціальної політики Вінницької міської ради, та договору оренди житлового приміщення (для внутрішньо переміщених осіб);
  • посвідчення члена сім’ї загиблого (для членів сім’ї загиблих Захисників і Захисниць України);
  • документи військово-лікарської комісії із зазначеною причиною смерті загиблої особи (для членів сім’ї загиблих Захисників і Захисниць України);
  • посвідчення члена сім’ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби (для членів сімей безвісти зниклих);
  • витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або сповіщення, видане військовою частиною, яке містить інформацію щодо зникнення безвісти військовослужбовця (для членів сімей безвісти зниклих);
  • довідки про перебування на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримання пільги на оплату за житлово-комунальні послуги, придбання скрапленого газу та пічного палива відповідно до постанови Кабміну від 17 квітня 2019 р. № 373;
  • довідки Вінницького міського територіального центру соціального обслуговування щодо отримання соціальної послуги «Догляд вдома» (для одиноких пенсіонерів);
  • підтверджуючих платіжних документів (чеки, накладні та інші письмові документи, що засвідчують передачу права власності на товари від продавця покупцю та акти виконаних робіт та наданих послуг щодо встановлення обладнання);
  • довідки про відкриття особового банківського рахунку заявника.

Який можна інвертор і батарею з компенсацією від міста? Орієнтовна сума

Раніше, нагадаємо, ми розбиралися в тому, скільки може коштувати автономне джерело живлення як для квартири, так і для приватного будинку. 

На середину червня разом з фахівцями із компанії «Vinelectric» порахували, що залежно від потреб система інвертор + акумулятор для квартири може коштувати в діапазоні 35-100 тисяч гривень. А для приватного будинку — від 90-100 тисяч гривень. Плюс, за роботу електриків, які усе це заживлять і запустять потрібно буде заплатити 3,5 – 4,5 тисячі гривень.

І якщо ви є серед вразливих категорій та маєте право на участь в місцевій програмі компенсацій, то половину від цієї суми (50%, але не більше 40 тисяч гривень), витраченої на інвертор і батареї зможете повернути назад.

 



Джерело