"Горіло одразу у декількох місцях, – говорить Ганна Вронська. – Знищено шість видів рідкісних рослин".

  • Підпал гори Лисківка в історичному селі Буша на Ямпільщині.
  • Серед місцевих побутує думка, що таким чином їх залякують, аби не перечили розробці кар’єру.
  • Аукціон на видобуток корисних копалин на цій горі виграла компанія «Сі-Еволюшн» з реєстрацією у Києві.
  • Яка ситуація після пожежі? Що кажуть правоохоронці?

«Тут горіло все — дерева, кущі, трава, згоріло шість видів рідкісних рослин, — розповів журналісту «20 хвилин» Кузьма Федченко, він голова ініціативної групи із захисту гори Лисківка. — Тільки ж нас цим не залякати. В історії села був випадок, коли вороги вже брали Бушу в облогу, але бушанці все одно не здалися. Предки вистояли і ми, їх нащадки, вистоїмо».

На історичній горі Лисківка громада планує створити природний заказник. Там ростуть рідкісні рослини. На жаль, їх знищено вогнем.

«Якщо хтось сподівається, що після того, як згоріли рослини з «Червоної книги» і це завадить створити заказник, то він помиляється, — продовжує Кузьма Федченко. — Коріння рослин не горить, воно тримається землі, тому з часом трави відростуть».

У поліції повідомили, що розшукують того, хто міг вчинити підпал.

«Навіть якщо гору підпалили не зумисно, то все одно пожежа почалася із загоряння, — ділиться думками ще один співрозмовник журналіста —Олександр Пірняк, колишній директор й ініціатор створення державного історико-культурного заповідника «Ьуша».

За його словами,  навіть недопалок цигарки міг призвести до загорання. Іншого варіанту, який би спричинив пожежу, не бачу.  Як кажуть, виною є людський фактор.

Горіло одразу у декількох місцях

Вогонь було видно з усіх сіл старостинського округу. Кажуть, першими звернули увагу на пожежу мешканці Дорошівки.


«Коли після пожежі аналізували, як все сталося, то жителі села Дорошівка розповіли, що  вогонь було видно одразу у декількох місцях, — говорить Кузьма Федченко. — Дехто стверджував, що бачив перед тим автомобіль чорного кольору, який проїжджав біля того місця, де потім горіло. У нашому селі нема такого авто».

Співрозмовник звертає увагу, що серед його односельців побутує думка про зумисний підпал. Чоловік каже, що приємно вражений,наскільки швидко й активно згуртувалися люди, аби погасити вогонь.

Рятувати Лисківку збіглися і з’їхалися небайдужі з Буші, Дорошівки, Слободи-Бушанської. З кожного з цих сіл видно гору. Перші з них прибули на місце пожежі приблизно за п’ять хвилин після того, як побачили дим над Лисківкою. Люди несли з собою воду, лопати, ряднини, змочені у річці…

Втім, самотужки вони навряд чи приборкали б вогонь. Бо він поширився на велику площу. Вигоріло півтора гектара рослинності, дерев і кущів. 

Спекотна погода сприяла поширенню вогню але його  зупинили люди. На допомогу оперативно прибули рятувальники з Ямполя. Керівник місцевого фермерського господарства виділив трактор. Тракторист оборював територію, аби вогонь не поширювався далі. Гасити вогонь допомагали працівники лісництва.

Після пожежі гора почорніла на території у півтора гектара.

Про те, що на цій горі планують створити природний заповідник, відомо не тільки місцевим жителям. Вони голосували за це на сільському сході. На гірському схилі росте низка червонокнижних рослин. Саме цей аргумент є підставою для створення заповідника. Статус заповідника дасть можливість оберігати  територію, не проводити на ній робіт, зокрема, з розробки кар’єру, як це планує компанія «Сі-Еволюшн».

«Про такі наміри відомо не тільки нам, місцевим, знають про них і ті, хто хоче розкопувати гору Лисківку, — продовжує Кузьма Федченко. — Чули вони про це, зокрема, від мене самого. Я говорив про це на сесії Ямпільської міськради. В цей час у залі  був присутній їхній технічний директор».


Чоловік припускає, що у такий спосіб, тобто вогнем, людей намагаються залякати, аби вони не ставали їм на дорозі розробляти кар’єр.

Гору Лисківка підпалили на наступний день після сесії Ямпільської міськради. «Якийсь дивний збіг обставин, чи не так?», — запитує Кузьма Федченко.

Це не єдина дія, до якої вдаються настирливі підприємці.

«У село приїжджав чоловік, який назвав себе геологом-науковцем, — говорить колишній директор заповідника «Буша» Олександр Пірняк. — Казав, що він працює у Київському університеті імені Шевченка. Переконував нас, що кар’єр це важливо і для громади, і для держави, що його розробка не матиме ніякої шкоди ні довкіллю, ні громаді».

Місцеві схильні думати, що приїзд гостя з Києва, та ще й зі столичного вишу, не є випадковим. Кажуть, у них нема аргументів довести, що науковець має контакти з підприємцями з компанії «Сі-Еволюшн». Але чого б тоді раптом він приїхав у Бушу саме в такий час і став переконувати людей про важливість мати кар’єр?

Росте шість рідкісних рослин    

Для створення природного заказника потрібне наукове обґрунтування. Аби його підготувати, громада звернулася до науковців Уманського національного університету садівництва.

«Ми давно підтримуємо контакти з цим науковим освітнім закладом, — каже Олександр Пірняк. — Його студенти досліджують рослинний світ нашої громади. І не тільки студенти. Сюди приїжджають науковці названого вишу. Дехто захистив наукові роботи за результатами досліджень  природи нашої місцини. Був час, коли в області обговорювали питання про створення природного заповідника на берегах Дністра і прилеглих населених пунктів. Не ми ініціювали такий проект. На жаль,  його не вдалося реалізувати. Наша нинішня пропозиція про створення заказника у Буші базується на необхідності охороняти червонокнижні і рідкісні рослини».

Разом з науковцями рослинність на території історичної гори досліджувала місцева жителька Ганна Гронська.

За її інформацією, словами співрозмовника, га території названої гори виявили шість рідкісних рослин. Зокрема, до «Червоної книги» занесені біла шавлія, науковці кажуть, що це дуже рідкісна рослина та вероніка, яка квітне навесні, але недовго, у кінці травня перестає цвісти.


Коли про пожежу розповіли науковцям з Умані, ті звернули увагу на втрату не тільки рослин.  Говорили, що згоріли гнізда пташок, вогнем знищено комах, малих і великих, наприклад, від вогню не завжди вдається втекти бджолам.

Розшукують палія

Керівниця відділу комунікацій з громадськістю обласної поліції Заріна Маєвська повідомила журналісту «20 хвилин», що поліцією вживаються заходи щодо встановлення особи, з вини якої виникла пожежа.

«Відповідно до акту головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, пожежа виникла внаслідок необережного поводження з вогнем невідомою особою»,  — зазначила керівниця відділу комунікацій з громадськістю обласної поліції.

У Буші не впевнені в тому, що палія вдасть знайти. Кажуть, якби шукали одразу, по гарячих слідах, тоді надії було б більше. Тепер на це марно сподіватися.

Вони не зупиняються

Компанія «Сі-Еволюшн» не має наміру відступати від реалізації свого задуму — розробки кар’єру на горі Лисківка у селі Буша. Таку думку висловив згаданий голова ініціативної групи із захисту гори Кузьма Федченко.  Він разом з представниками сільської громади брав участь у роботі чергової сесії Ямпільської міськради. Загалом приїхало приблизно 20 жителів Буші і двох сусідніх  сіл.

«На порядку денному не було нашого питання, —  розповідає пан Кузьма. — Хоча громада письмово зверталася до голови і депутатів з проханням винести його на обговорення,  щоб депутати висловилися стосовно земельної ділянки. Без отримання дозволу громади кар’єр не можна розробляти.

За словами співрозмовника,  бутанське питання не включають до порядку денного сесій міськради. Тому представники громади без запрошення прибули на сесію і висловили своє ставлення до можливих розкопок гори Лисківка.

«Ми ще раз наголосили, що своєї думки громада не змінить, а наша думка така. що не дозволимо розкопувати гору, — зазначає співрозмовник. — Готуємо документи на створення на горі ландшафтного заказника. Такий статус не даватиме можливості розробляти кар’єр».

Виграли аукціон на копалини, але не на землю

У Буші звертають увагу, що компанія «Сі-Еволюшн» виграла аукціон на видобуток корисних копалин, але не на користування земельною ділянкою. Дозвіл на користування землею має надати, чи не надати, депутати Ямпільської міськради.

 Крім того, підприємці мають отримати ще один документ — обґрунтування того, як розробка кар’єру вплине на довкілля.

«Хоча у них нема ні дозволу на землю, ні екологічного обґрунтування, вони вже пригнали екскаватор і взяли проби, — говорить Кузьма Федченко. — Це очевидне порушення, на яке звернули увагу представники Буші на сесії міськради».

Під час спілкування журналіста з Олександром Пірняком вразила його фраза: «Буша визнана сакральним місцем у нашій країні. Знищимо такі місця — не стане України. Без кореня дерево всихає…»



Джерело