• Рак шийки матки — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок.
  • Минулого року на Вінниччині вперше це захворювання діагностували у 107 жінок, із них на пізній стадії про хворобу почули 48 %.

В разі раннього звернення і виявлення цієї хвороби, жінка має всі можливості отримати повне виліковування і жити повноцінним життям. Зокрема жінки Теплицької, Жмеринської, Могилів-Подільської, Іллінецької, Немирівської та Тульчінської територіальної громаді зможуть пройти безкоштовний онкоскринінг на виявлення раку шийки матки безпосередньо у своїх громадах. Для цього потрібно просто звернутися до свого сімейного лікаря.

Така діагностика стала можливою завдяки реалізації проекту «Рання діагностика раку шийки матки у жінок у сільській місцевості», грант для його впровадження надав проект USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».

— Минулого року проект реалізовувався в Теплицькій, Жмеринській, Могилів-Подільській та Іллінецькій громадах і тривав він п’ять місяців. За його результатами, 90 % виявленого раку шийки матки були на ранніх стадіях (І-ІІ). В цьому випадку жінки навіть без хіміотерапії можуть отримати лікування і повноцінно жити далі, — розповідає Тетяна Бондаренко, заступниця директора обласного департаменту охорони здоров’я.

Цього разу проект розширився ще на дві громади Тульчинську та Немирівську. Він буде тривати 18 місяців, тобто протягом майже півтора роки жінки можуть звертатися до сімейних лікарів, щоб зробити онкоскринінг.

— Головне завдання переконати жінок в сільській місцевості прийти до лікаря, безкоштовно пройти цитологічне обстеження та обстеження на вірус папіломи людини за місцем проживання не витрачаючи час, сили і гроші на дорогу до обласного центру, — говорить Тетяна Бондаренко. — Та вчасно отримати консультацію і лікування. 

Проект направлений як на обстеження жінок, так і на навчання сімейної медицини (сімейні лікарі, медсестри, фельдшера) ефективних комунікацій та забору цитологічного матеріалу.


Як це буде?

— Жінка приходить до сімейного лікаря, до медсестри в амбулаторію чи на пункт медичної допомоги, там в неї роблять забір мазка, який транспортується в Подільський онкоцентр, в обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ, — розповідає Тетяна Бондаренко. — Де проведуть два дослідження — цитологічне і на вірус папіломи людини — тому що в 95 % причиною раку шийки матки є саме цей вірус.

Потім ці центри дають результати досліджень до сімейного лікаря, який вже спілкується далі з жінкою — розписує її подальші консультації. 


Чим раніше, тим кращий прогноз

Директор Подільського онкоцентру Сергій Перегончук каже, що в європейських країнах таке захворювання як рак шийки матки майже не діагностується, завдяки якісно організованому ранньому скринінгу методом рідинної цитології та обстеженню на вірус папіломи людини.

— Суттєве місце у вирішенні проблеми займає також вакцинація дівчаток і хлопчиків проти вірусу папіломи людини, — розповідає Сергій Перегончук. — Тому що цей вірус є причиною онкологічних захворювань не тільки чоловічих та жіночих статевих систем, але і певних онко захворювань ротової порожнини.

Якщо говорити за статистику, то за словами директора онкоцентру, 80 % пролікованих пацієнтів на передраковій або першій стадії можуть стати здоровими людьми. Якщо ж це ІІІ-ІV стадії — тільки 20 % пацієнтів зможуть ефективно отримати медичну допомогу, і відповідно прогноз сумний.

— Нажаль в 2023 році, в порівнянні з 2022 роком маємо показник в 48.60 % запущених форм раку жіночих статевих органів. Умовно кажучи кожна друга жінка, яка звернулася до нас з цією проблемою має ІІІ-ІV стадії, — каже директор закладу і додає що найкращим другом для виявлення онко хвороб на ранніх стадіях має стати для пацієнта — сімейний лікар. Який за умови своєчасного проведення профілактичних оглядів і направлення до вузьких спеціалістів, буде здійснювати ранню діагностику.



Джерело