- Якщо у дворі вашого будинку не прибраний сніг, а тротуари з дорожнім покриттям слизькі, значить хтось погано виконує свою роботу. Хто саме?
Кучугури снігу чи ожеледиця, або й усе разом, скоро регулярно «прикрашатимуть» наше місто. На жаль, прибирання вулиць та посипання слизьких ділянок не завжди оперативне, а подекуди зовсім відсутнє. Через це виникають труднощі з пересуванням пішки, заїздом та виїздом, а падіння та аварії нерідко спричиняють травмування вінничан.
На щастя, за всіма територіями Вінниці закріплені відповідальні особи, тому сніг на ній має прибиратися, а дороги з тротуарами посипатися піщано-соляною сумішшю. Якщо така робота не виконується, значить хтось байдикує.
Балансоутримувачами багатоповерхівок у нашому місті можуть бути кілька організацій: житлово-експлуатаційна контора (ЖЕК), житлово-будівельний кооператив (ЖБК) та об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). У приватному секторі це лягає на плечі квартальних комітетів. Тому, якщо, до прикладу, у дворі вашого ЖК не посипані піском тротуари, першочергово звертатися слід до когось з вищеперелічених організацій.
Скажімо, ви живете у будинку, управителем якого є ОСББ. Коли випадає сніг чи зʼявляється ожеледиця, то саме це об’єднання зобов’язане прибирати територію, організовувати вивіз снігу та посипати слизькі ділянки. Якщо відповідальні особи чи організації не справляються з покладеними на них обов’язками, то мешканці мають право замінити їх.
Однак розібратися, хто та за яку конкретну ділянку відповідає, також буває непросто. Голова одного з вінницьких ОСББ Михайло Ягодзинський говорить, що усі випадки потрібно розбирати окремо. Наприклад, за дворові проїзди, які, на перший погляд, належать до зони відповідальності якогось конкретного ОСББ або іншого управителя, можуть бути відповідальними одразу кілька будинків з різною формою власності. Це суттєво ускладнює поділ обов’язків, адже кожен хоче опікуватися якомога меншою ділянкою.
— Якщо є спільні ділянки, то керівники, зазвичай, між собою просто домовляються і організовують спільне прибирання, залучаючи спецтехніку та закуповуючи посипні матеріали, а витрати ділять навпіл, — пояснює Михайло Ягодзинський.
За його словами, посипання та зимове прибирання території є непростим процесом і створює чимало незручностей. Адже не можна напевне знати, коли саме випаде сніг та чи з’явиться ожеледиця, однак усувати такі погодні незручності потрібно в найкоротші терміни.
— Буває, що виникають труднощі з пошуком необхідної техніки, або двірники не завжди вчасно справляються зі своїми обов’язками, або взагалі роботи стільки, що вони не можуть фізично її подолати, — продовжує голова ОСББ. — Конкретно у випадку з нашим будинком, то проблем ніяких немає. Разом з прибиральницею ми цілком справляємося з усією роботою. Дефіциту посипних матеріалів зараз також немає, що дозволяє не перейматися за ожеледицю.
Якщо говорити за приватний сектор, то у ньому посипними матеріалами цьогоріч планують забезпечити 460 локацій. Зазвичай мова про ділянки, що знаходяться поряд зі схилами чи підйомами та перехрестями. За словами голови Асоціації органів самоорганізації населення Наталії Панчук, ними вже розвезено близько 80% запланованих обсягів піщано-сольової суміші.
— Голови квартальних комітетів щороку надають нам перелік схилів та підйомів у приватних секторах міста. Центральні та магістральні вулиці там обробляються комунальною спецтехнікою, натомість обробкою другорядних вулиць, місцеві жителі займаються самостійно. Для посипання вони можуть використовувати суміші, які ми доставляємо на спеціальні точки, — пояснює Наталія Панчук.