• Чи обов’язково йти в територіальний центр комплектування, щоб оформити відстрочку і чи можна оформити її онлайн? Чим може обернутися невчасно оформлена відстрочка?
  • Розповідають вінницькі правозахисники.

Дедалі частіше військові бояться навіть дивитися в бік ТЦК, не те, щоб оформляти там відстрочку. Чи обов’язково йти для цього в територіальний центр комплектування? Відповідь на це та інші питання дала вінницька адвокатка Наталія Опольська.


— Право на відстрочку військовозобов’язаних є законодавчою гарантією, що забезпечує не лише реалізацію інтересів військовозобов’язаних, але і тих осіб, які мають право на утримання, постійний догляд чи опіку. Тому, порушення або унеможливлення реалізації цього права в умовах воєнного стану викликає неабиякий інтерес населення.

Стаття 23 Закону України «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку» містить вичерпний перелік військовозобов’язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Ця норма мала б забезпечити право на відстрочку усім тим, хто підпадає під визначенні умови. Однак, реалізацію даного закону ускладнює постанова Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації», яка на практиці унеможливила реалізацію права для багатьох категорій військовозобов’язаних через звернення до ТЦК та СП і військовозобов’язані змушені звертатися за захистом свого права до суду.

Які правила подання заяв на відстрочку для жителів Вінниці?

— Для жителів міста Вінниці порядок подання заяв на відстрочку від мобілізації суттєво відрізняється від загального порядку. Це врегулювано локальними нормативно-правовими актами, зокрема, рішенням Вінницької міської ради від 30.05.2024 №1314 «Про організацію прийому заяв військовозобов’язаних для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період».

З теоретичної точки зору, такий механізм мав би спростити оформлення відстрочки для вінничан,без ризиків та зайвих відвідувань Вінницькогооб’єднаного міського ТЦК та СП. Але в практичній площині виникла неабияка проблема з можливістю подати заяву на відстрочку для жителів міста, через черги на запис для подання заяви.

Чим може обернутися невчасно оформлена відстрочка?

— Законодавчий підхід і судова практика незмінні: для підтвердження наявності відстрочки вона має бути належним чином оформлена. Відсутність довідки про відстрочку або відомостей про відстрочку в застосунку Резерв+, навіть якщо у особи наявні підстави та підтверджуючі документи не зупиняє мобілізацію. І нерідко, мобілізують тих, у кого потенційно є право на відстрочку, але немає довідки чи відомостей в Резерв+, адже вони не зверталися за оформленням цього права до уповноважених органів.

У таких випадках, стає очевидним, наскільки важливою є правова обізнаність військовозобов’язаних, значення правопросвітництва, вміння реалізувати та захистити наявне право. Переважна більшість підстав для відстрочки не є підставами для звільнення з військової служби. Тому, коли в процесі мобілізації військовозобов’язаний переходить у статус військового, зворотнього шляху по наявним підставам для відстрочки, нажаль, немає. Надалі потрібно розглядати лише підстави для можливого звільнення вже у статусі військового.

Чи продовжується відстрочка автоматично?

— Ні, автоматичного продовження відстрочки не існує. Після набуття чинності нового указу президента про продовження воєнного стану та мобілізації, військовозобов’язані чоловіки повинні знову оформити відстрочку від призову по встановленому порядку. Тобто, надані відстрочки діятимуть впродовж чинного указу президента про продовження воєнного стану та мобілізації. Відстрочка від призову під час мобілізації надається максимум на 90 днів, однак вона не продовжується автоматично.

Кому обовʼязково йти в ТЦК та СП?

— Мобілізаційне законодавство передбачає ряд обов’язків громадян України, які перебувають на військовому обліку, зокрема, особисто повідомити ТЦК та СП про будь-які зміни у своїх персональних даних.

Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачено, що сам призовник, військовозобов’язаний або резервіст, особисто повинен протягом 7 днів повідомити ТЦК та СП, якщо в нього відбулися зміни:

  • сімейного стану,
  • місця проживання (перебування),
  • номерів зв’язку,
  • адреси електронної пошти,
  • освіти,
  • місця роботи,
  • посади,
  • стану здоров’я (у тому числі встановлення інвалідності або зміна групи інвалідності).

Якщо військовозобов’язаний не повідомить ТЦК та СП у семиденний строк про зміни, є підстави до притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 210 КУпАП. Під час воєнного стану йдеться про штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн. Особа не притягується до адміністративної відповідальності, якщо ТЦК та СП можуть отримати персональні дані призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційними системами, реєстрами.

Окремі дані можна оновити через застосунок Резерв+ без відвідування ТЦК та СП (наприклад, номер телефону, адресу реєстрації чи проживання,електронну адресу).

Військовозобов’язані мають обов’язок з’явитися до ТЦК та СП по повістці. У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до ТЦК та СП, повідомити про причини неявки з подальшим прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Поважними причинами неприбуття до ТЦК у строк, визначений у повістці, є:

  • стихійні лиха;
  • хвороба громадянина;
  • військові дії на відповідній території та їх наслідки;
  • смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних
  • брата, сестри, діда, баби)
  • смерть близького родича його дружини (чоловіка);
  • інші обставини, що позбавили його можливості особисто прибути у визначений строк.

Водночас, наявність підстав має бути документально підтверджена.Крім того, до обов’язків військовозобов’язаної особи належить проходження військово-лікарської комісії. Під час дії воєнного стану проходити ВЛК необхідно один раз на рік.

Хто може отримати відстрочку онлайн?

— Електронні відстрочки доступні для військовозобов’язаних у застосунку Резерв+ для окремих категорій осіб.

Відтермінування від мобілізації через застосунок Резерв+ можуть отримати:

  • особи з інвалідністю, які мають пенсійне посвідчення;
  • студенти, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній або дуальній формі
  • навчання в Україні і здобувають послідовну освіту;
  • багатодітні батьки, які мають трьох неповнолітніх дітей у спільному шлюбі.

Чи можуть відмовити у відстрочці?

— Відмови трапляються, наприклад, через неповний перелік документів, або якщо військовозобов’язаний не перебуває на обліку, чи з інших підстав.

До прикладу, коли закон гарантує право на відстрочку, а постанова №560 унеможливлює його реалізацію передбаченим пакетом підтверджуючих документів.

Найчастіше це такі підстави:

  • троє і більше дітей, які народжені у різних шлюбах;
  • навчання у навчальних закладах за кордоном тощо.

За таких обставин можна звертатися до суду із позовом та визнавати відмову у відстрочці неправомірною. Крім того, військовозобов’язаний може подати документи на відстрочку повторно.

 



Джерело