• Дата 23 листопада ввійшла в історію кількома знаковими подіями та святами.
  • У матеріалі знайдете традиції та прикмети на цей день, а також дізнаєтеся, що не можна робити.

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У 2024-му День пам’яті жертв голодоморів припадає на 23 листопада.

Масовий голод, що охопив в 1932-1933 роках практично всю територію країни. Тоді голодною смертю померли, за різними оцінками, від 9 до 13 мільйонів чоловік, понад третина з них — діти. У 2006 році українська влада прийняла Закон України «Про Голодомор 1932-133 років в Україні», визнавши події Голодомору геноцидом українського народу.


Голодомор 1932-1933 років — безпрецедентний злочин сталінської тоталітарної системи проти українського народу, який спричинив національну катастрофу. Комуністичний режим застосував як зброю масового знищення українського населення конфіскацію продовольства, блокаду сіл та районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, репресії щодо незгодних. За даними досліджень щодня вмирало приблизно 25 тисяч людей, тобто понад 1000 щогодини, або ж 17 — щохвилини.

Голодомор став реакцією комуністичного режиму на відродження нашим народом власної держави, національної ідентичності та культурно-духовне піднесення часів Української революції 1917-1921 років. Ця переломна епоха повернула нашу батьківщину на мапу світу. Український національний рух більшовики розглядали як найбільшу загрозу існуванню СРСР.


«Машина радянського керівництва» спалила не лише життя мільйонів українських людей, але знищила і ненароджених ними. Українські люди, які не знали слова геноцид, стали його жертвами — «власною страшною долею шлють нам пересторогу крізь плин віків».

Голодомор в Україні спричинив глибокі наслідки. І саме тому ми повинні повною мірою врахувати всі ці наслідки і добитися істини та правди, а також виявити його причини. Люди не спроможні щось змінити в минулому, але в змозі дати йому об’єктивну оцінку, а також винести з того уроки і запобігти поверненню гірких і драматичних сторінок історії.

Голодомор 1932-1933 років — одна з найтрагічніших сторінок української історії, яка поглинула мільйони безневинних, — не підлягає забуттю…

В церковному календарі 23 листопада — день пам’яті святого Амфілохія Іконійського. Він був другом Григорія Богослова та Василія Великого, а також Іконійським єпископом. Народився у християнській родині в Кападокії (Мала Азія), тому змалечку вивчав Боже Слово. Спочатку Амфілохій мріяв стати адвокатом, але все ж вирішив покинути мирське життя і почати служити Богу.

День в історії 

  • 1917 рік — Олександр Немітц направляє телеграму генеральному секретарю військових справ УНР про визнання флотом влади УНР;
  • 1938 рік — Карпатська Україна отримує автономію у складі Чехословацької республіки;
  • 1956 рік — перший день змагань XVI Олімпіади в Мельбурні (Австралія);
  • 1994 рік — під час експедиції спортсменів альпіністського клубу «Одеса» в Гімалаї було встановлено прапор України на вершині Чоґорі К2 (8611 метрів);
  • 1996 рік — офіційне закінчення першої російсько-чеченської війни;
  • 2003 рік — внаслідок Революції троянд у Грузії Едуард Шеварднадзе подає у відставку;
  • 2007 рік — починає роботу Верховна Рада України 6-го скликання, обрана після дострокового розпуску ВРУ 5-го скликання;
  • 2022 рік — Росія була визнана країною-«спонсором тероризму».

Прикмети

  • Навколо місяця тьмяні рожеві кола — чекайте на тріскучі морози;
  • На небі низькі хмари — до похолодання;
  • Мало хмар — погода буде холодна, але ясна.

Що не радять робити?

  • Не варто починати конфлікти, інакше вони можуть затягнутися.
  • Намагайтеся не лаятися, не лихословити, краще стримувати свої емоції.
  • Не можна вживати алкогольні напої.

Запропоновані прикмети та заборони варто розглядати критично, адже вони базуються на легендах і віруваннях. Та незважаючи на їх сумнівність, це наші традиції, які є важливим елементом культури та спадщини різних регіонів.

Пропонуємо вам поділитися у коментарях прикметами, в які ви вірите чи навпаки.

 



Джерело