20.06.2024

Файне місто Вінниця

Сайт міста Вінниця. Новини, події, огляди

Літературно-меморіальний музей Коцюбинського у Вінниці

музей Коцюбинського

Для любителів історії та літератури у Вінниці є чудове місце, куди варто сходити. Це літературно-меморіальний музей Коцюбинського. Розташований він на вулиці Івана Бевза, 15 та відкритий щодня з 10 до 18 години. По середах у музеї вихідний, тому потенційним відвідувачам треба заздалегідь розпланувати, коли і коли краще прийти на екскурсію.

Відкритий він був у 1927 році, хоча сама будівля куди старіша. Тут народився письменник Коцюбинський у 1864 році, де прожив понад 30 років. За рік до відкриття музею будівлі було надано звання пам’ятника старовини, потім у ньому провели реставраційні роботи. І з того часу це літературно-меморіальний музей.

Наприкінці 80-х років минулого століття біля будівлі було відкрито пам’ятник Коцюбинському.

Музей Коцюбинського у Вінниці: Що подивитися

музей коцюбинського вінниця огляд

Найголовніша особливість полягає в тому, що під час реставрації фахівці намагалися максимально відтворити життя господаря. Тобто, по суті, зробили все так, як було спочатку. Наприклад, поруч із музеєм знаходиться відреставрована сторожка та комора, а також старовинний сад. Все це існувало ще в 19 столітті, просто зараз виглядає сучасніше. Особливо це стосується висаджених квітів, які радують відвідувачів практично цілий рік. Зберігся також і будинок, якому понад 170 років (раніше це була повноцінна садиба).

У музеї присутні:

  • Експозиції, що стосуються творчості великого письменника. Це його переклади, підписані ним книжки, живопис. І, зрозуміло, всі його твори, причому не в сучасній обробці, а датовані 19 століттям.
  • Предмети побуту. Їх досить багато, що дозволяє відвідувачам повністю зануритися в ту епоху, зрозуміти, як жила ця людина.
  • Документи та фотографії того періоду. Особливо важливим раритетом є метрика із Преображенського собору Вінниці. У ній зазначено дату народження Коцюбинського. Це оригінал, тому має особливу цінність.

Загалом меморіальний музей налічує не менше ніж 9000 цінних речей. Тобто, якщо прийти сюди на екскурсію, то треба звільнити цілий день. Швидко все це не оглянути та не відчути.

музей Коцюбинського у Вінниці

Безпосередньо музей знаходиться у будинку Коцюбинського та займає рівно п’ять кімнат. Але це не означає, що це потрібно обмежитися. Як вже було сказано вище, тут є і сад, та інші прибудови. Зазвичай люди воліють зробити кілька фотографій поруч із квітами чи старовинними будинками, а хтось навіть веде повноцінну відеозйомку.

Таким чином, усі любителі історії та літератури будуть раді побувати у літературно-меморіальному музеї імені великого письменника. І навіть не про те, чи люблять вони його творчість. Насамперед тут важливим є сам факт занурення в біографію людини, можливість подивитися на її життя інакше, не з боку. Особливе почуття викликають особисті речі та предмети побуту: вони наче несуть енергетику талановитої та яскравої особистості. Любителі мистецтва відчувають без слів, тому намагаються побувати в музеї, подивитися на артефакти, щось навіть доторкнутися (якщо отримано дозвіл).