«Аукціони на право оренди державної землі триватимуть три роки. Якщо чекати закінчення бойових дій, то земля й надалі буде залишатися в тіні», — каже керівник ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський

  • Відповідаємо на запитання військових з фронту: чому без них проводять аукціони?
  • Детально роз’яснюємо про земельні торги і як у них взяти участь.

Перші аукціони з оренди державних сільськогосподарських земель на території області відбудуться 1, 4 і 7 жовтня.

До 16-ти ділянок, документи на які підготували раніше, додали ще вісім. Про це повідомляє пресслужба ТОВ «Державний земельний банк». У повідомленні зазначають, що Вінниччина стала першою областю в державі, де Фонд держмайна оголосив онлайн-торги з оренди державних сільськогосподарських земель і таким чином відкрив доступ до цих земель.

Раніше сайт «20 хвилин» повідомляв про оголошення земельних торгів. Після публікації нам зателефонували військові з фронту. Ось про що говорили захисники країни.

Цих тисяча гектарів вистачило б на батальйон

Телефонував командир одного з підрозділів.

— Ми воюємо, а ви землею торгуєте, — сказав співрозмовник. — Про тих, хто на фронті, навіть не згадуєте. Пишете, що понад тисяча гектарів виставляють на аукціон. Так ось цієї землі якраз на батальйон би й вистачило. Як її розділити, то ми б уже самі між собою домовилися.

Військовий запитав, чи можна оприлюднити думку його і побратимів про те, що несправедливо під час війни проводити земельні аукціони.

— Хоча б тому, що в них не зможуть взяти участь ті, хто нині на фронті і хто захищає землю від ворога,  — додав співрозмовник.

Журналіст пояснив військовому, що мова йде не про розподіл земельних ділянок. Аукціони оголосили на право орендувати державні сільськогосподарські землі. Строк оренди визначили терміном 14 років. Торгувати будуть не землею, а правом на її оренду.

— Все одно це робитиметься без нас, тих, хто на фронті, — сказав у відповідь військовий. — Думаю, серед тих, хто нині воює, є фермери, які хотіли б орендувати землю, але їх позбавили такої можливості, простіше кажучи, проігнорували.

То чому аукціон під час війни?

Чому аукціони на право оренди державних сільськогосподарських земель розпочали під час війни? Це запитання журналіст адресував Ярославу Ярославському. Він генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк», керівник проєкту «Земельний банк», один з тих, хто бере безпосередню участь у підготовці таких аукціонів.

Відповідь пана Ярославського отримали через прес-службу ТОВ «Державний земельний банк».

До слова, одночасно поставили низку інших запитань, що стосуються проекту «Земельний банк» і земельних торгів.

Не ділимо, не привласнюємо, не приватизуємо…

— Розумію, що в умовах війни питання землі здається не на часі, — каже керівник ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський. — Проте ситуація виглядає дещо інакше.

Наразі багато державних земель фактично використовуються незаконно, і держава не отримує від цього жодних надходжень. Тому одне з наших ключових завдань в проєкті «Земельний банк» — вивести цю землю з тіньового обігу та забезпечити її законне використання.

Важливо підкреслити: земля залишається у державній власності, її ніхто не приватизує, не ділить, не привласнює. Натомість держава почне отримувати з цієї землі орендну плату, яка буде надходити до державного і місцевого бюджетів. Це дозволить забезпечити додаткові фінансові ресурси, зокрема і для оборони.

По-друге, виведення державної землі з тіні — процес довготривалий. Це не разова ініціатива. Лише для запуску першої хвилі у нас пішло дев’ять місяців. Зараз ми готуємо нові пули земель, які будуть виставлятися на аукціони у 2025, 2026 та 2027 роках. Тобто, якщо, дай Боже, війна закінчиться раніше, ми вже працюємо над тим, щоб люди могли скористатись правом її обробляти.

Наше завдання — забезпечити однаковий доступ до землі. Нині її використовують тільки ті, хто мав вплив або зв’язки. А після того, коли земельні ділянки будуть виставлені на аукціони, їх зможуть взяти в оренду усі охочі українці: аграрії, підприємці, військові.

Тому це питання цінності часу. Якщо відкласти вирішення питання до закінчення бойових дій, то державна земля продовжуватиме простоювати, генерувати корупцію, а держава втрачатиме кошти. Ці схеми працюють, і наше завдання, не гаяти часу, а зупинити цей тіньовий обіг, дати можливість обробляти землю законно, з подальшим надходженням коштів лише до держави, а не комусь в кишені.

Як використовували землю до аукціонів?

На аукціон в нашій області виставляється понад одна тисяча гектарів державної землі. Як вона використовувалася дотепер? Хто її обробляв? Чи не виникатимуть конфлікти між тими, хто переміг на аукціоні, і тими, хто зараз засіває і збирає урожай? Запитали у Ярослава Ярославського.

— Основними користувачами цих земель були державні підприємства та установи, — говорить він. — На праві постійного користування вони сплачували лише один відсоток від нормативної грошової оцінки як податок. Проте фактично ці землі використовувалися через різноманітні схеми, зокрема спільні угоди або навіть так звані «квазідоговори», які не завжди є законними.

До передачі цих земель у розпорядження ТОВ «Державний земельний банк», їх офіційними користувачами залишалися державні підприємства. Однак тепер, після передачі, ми зможемо виставити ці землі на відкриті аукціони, і ті, хто здобудуть право на оренду, стануть їх законними користувачами. Подальше використання буде відбуватися відповідно до чинного законодавства, що гарантуватиме прозорість і справедливість.

Щодо врожаю — зараз ми перебуваємо в такому періоді, коли збір врожаю одних культур вже завершується, а підготовка до посіву інших тільки починається. Це ідеальний момент для передачі земель. На деяких ділянках врожаї вже зібрані, і ми впевнені, що ті, хто використовував землю незаконно, усвідомлюють, що такі схеми більше не працюватимуть. Вони, ймовірно, в найкоротші терміни зберуть врожаї, які залишилися.

Які ділянки пропонують у нашій області?

Аукціони 1 жовтня

Аукціони на перші 16 ділянок відбудуться 1 жовтня 2024 року. Загальна площа цієї державної землі становить 1076 гектарів. Ділянки розташовані у Тиврівській, Піщанській, Немирівській, Городківській та Калинівській громадах.

Найдорожчий лот має стартову ціну 1,1 мільйона гривень. З цієї ціни розпочнуть торги на право орендувати ділянку площею 262,4 гектари, що розташована за межами колишньої Заливанщинської сільради Калинівської територіальної громади.

На  цій же території виставлено ще декілька земельних ділянок. Одна з них площею 170,2 га за стартовою ціною майже 756 тисяч гривень.

Торги за ділянку площею 131,8 га розпочнуться із суми 579,1 тис.грн.

Найдешевший лот серед 16-ти пропонованих ділянок оцінюється у 9,8 тис. грн. Такою є стартова ціна земельної ділянки площею 7,7 га на території колишньої Жахнівської сільської ради Тиврівської територіальної громади.

Аукціони 4 і 7 жовтня

Отже, 4 жовтня охочі можуть взяти участь у торгах на продаж права на оренду чотирьох земельних ділянок, всі вони розташовані за межами колишньої Заливанщинської сільради на території Калинівської громади.

Найбільша з них має площу  97,9 га, стартова ціна становить 427,7 тисяч гривень

Друга ділянка площею 75 га і стартовою ціною 333 тис.грн.

Третя ділянка — 60 га, стартова ціна — 243,7 тис.грн, четверта — 28,6 га за ціною 100,2 тис.грн.

7 жовтня пропонують на аукціон ще стільки ж ділянок.

Їх місце розташування — за територією колишньої Корделівської сільської ради.

Перша ділянка має площу 124 га і стартову ціну 481,9 тис.грн,

Друга — 65,1 га при стартовій ціні  287,2 тис.грн.

Оренду на ділянку площею 68,6 га пропонують за стартовою ціною 270,4 тис.грн.

Торги за право на оренду землі площею 42,9 га розпочнуться з ціни 124 тисячі гривень.

Звертаємо увагу на інформацію, розміщену під повідомленням про торги на право орендувати названі ділянки. Організатори зазначають, що пропоновані ділянки можуть використовуватися за конкретним призначенням — для дослідницьких і навчальних цілей.

Подача документів припиняється за день до початку аукціонів. Детальніше ознайомитися з усіма лотами можна за  посиланням.

Де відбуватимуться торги?

— Проєкт «Земельний банк» надає доступ до державних земель через онлайн-аукціони на платформі «Прозорро.Продажі», — уточнив Ярослав Ярославський. — Завдяки прозорому механізму, фермери та підприємці можуть орендувати землю на конкурентних засадах, що сприятиме розвитку агробізнесу та економіки країни.

Для участі в торгах учасник повинен обрати лот, зареєструватися на електронному майданчику, сплатити необхідні внески та взяти участь в аукціоні.

Переможці отримають право на оренду строком до 14 років для однорічних насаджень або до 25 років для багаторічних, з обов’язковою передоплатою за рік вперед. Стартова вартість оренди становить 12% від нормативно-грошової оцінки землі.  

До кінця 2024 року Фонд державного майна України планує виставити на електронні торги близько 100 тисяч гектарів державних сільськогосподарських земель у 20 областях України.

Із запуском прозорого механізму оренди держземель, очікуємо близько одного мільярда гривень додаткових надходжень до держбюджету вже на першому етапі, та вісім мільярдів щороку — при повній передачі в користування всіх 800 тисяч гектарів державних земель, які тривалий час були в «тіні».
 



Джерело