• «Якби ж зарплата так росла, як ціни на продукти!» — це твердження напевно знайоме для всіх нас. 
  • Війна, інфляція, курс долара, зростання палива в ціні та багато інших чинників впливають на те, що ціна продуктового набору щомісяця тільки зростає. 
  • А на скільки? Ми вирішили порівняти, зібравши актуальні дані.

Аби побачити динаміку цін ми переглянули дані від обласного управління Держстату і також від порталу «Мінфін». Зібрану інформацію опублікували у дві таблиці. Перша — про зміни цін на товари у липні-серпні, а друга — про зміни цін у вересні-жовтні 2024 року.

Зміни цін

Вінницьке управління Держстату публікує дані із запізненням: наразі найсвіжіші дані — за серпень 2024 року. Тож порівняли між собою ціни останнього місяця літа та із липнем.

Загалом наш продуктовий набір здорожчав на 2,11%. Найбільше зростання показала капуста білокачанна, яка за даними вінницького управління Держстату коштувала в липні 12,8 гривні, а в серпні — вже 24,22 гривні за кілограм.

На 5,29% зросли в ціні яйця: якщо в липні вони коштували по 28,1 гривні за десяток, тоді як у серпні — уже 29,67 гривні. І на 4,92% зросло в ціні борошно: в липні — 16,62 грн за кг, у серпні — 17,48 грн за кг.


Поточні середні ціни публікує на своєму порталі Мінфін. Для цього вони ознайомлюються з цінниками на товари в популярних мережах супермаркетів. Є щоденні звіти, а й також станом на 1 число кожного місяця. Якраз останнє ми і брали для нашого аналізу. 

За їх даними ми змогли порівняти між собою вартість продуктів у вересні та жовтні.

Тут вже найбільше зростання показала картопля. У вересні її продавали за 22,16 гривні за кілограм, а у жовтні — за ціною 26,88 гривні (+17,56%).

Далі, суттєвий приріс у ціні показала олія рафінована. У вересні її можна було купити за середньою ціною 60,62 грн за 850 мл, тоді як в жовтні — 65,65 гривні за ту ж тару (+7,66%).

І з незначним відставанням від олії зросла в ціні сметана (15%, 350 г): у вересні — 42,17 гривні, у жовтні — 45,64 гривні (+7,60%).


Чого очікувати далі?

Ціни на м’ясо найближчим часом можуть зрости, але незначно. Стрімке подорожчання стримуватиме недостатня купівельна спроможність населення. Про це розповів економіст Олег Пендзин в ефірі «Суспільне Новини»

«Якщо взяти дані Держстату, за рік ціна на м’ясо не зросла. Однозначно треба очікувати, що найближчим часом трохи зросте в ціні, тому що м’ясо птиці, як і інші м’ясні продукти, напряму залежать від вартості кормової бази. А ми бачимо, що сьогодні ціна на зернові іде вгору, і однозначно ми будемо спостерігати зростання ціни на м’ясо», — сказав експерт. 

При цьому Пендзин звернув увагу на нюанс, який стосується не лише ціни на м’ясо, а і молочної продукції, яєць тощо. 

«Проблема полягає в тому, що все це зростання цін достатньо серйозно стримується купівельною спроможністю населення. Ми чітко розуміємо, що люди не багатшають, що на наступний рік заморожуються соціальні стандарти, що в нас реальні доходи населення не ростуть так, як би нам хотілося», — зазначив він.

Раніше, нагадаємо, ми розповідали, що у жовтні зміниться для вінничан.

 



Джерело