• В 2023 році у вінницький області було виявлено 13 випадків кашлюку.
  • З початку 2024 року і станом на 28 травня вже зафіксовано 310 випадків кашлюку.
  • А в дитячій інфекційній лікарні від кашлюку померла дитина.

Як повідомляють в обласному департаменті охорони здоров’я, немовля поклали до лікарні наприкінці квітня. Дівчинка народилася на місяць раніше терміну, тому вакцинація мала проходити за окремим графіком. Відповідно від кашлюку вона не була щеплена. Померла дівчинка 14 травня.

В минулому році 13, з початку 2024 — 310 хворих на кашлюк

— Але варто звернути увагу на те, що за чотири місяці 2024 року, тобто з 1 січня по 30 квітня в області виявили 133 випадки, а за неповний травень маємо ще плюс 177 випадків, — розповідає Ігор Матковський, генеральний директор Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Такий сплеск захворюваності в центрі контролю і профілактики хвороб пов’язують з недостатньою імунізацією.

— Те що накопичувалося роками, тобто і там недощепили і там, дало спалах — підвищення рівня захворюваності, — каже керівник центру. — Якщо є достатній рівень щеплення населення від будь якої хвороби, тоді тримається рівень захисту. Хоча це не виключає поодинокі випадки.

Для кашлюку потрібно не менше 95% щеплених, і це не означає, що в усіх виробиться імунітет. Тому, в чистому вигляді, щоб був епідеміологічний ефект має бути не менше 70% щеплених загалу населення. І тоді ситуація контрольована. Станом же на зараз, в області на 20% недостаток щеплення від кашлюку.

— Хоча серед захворівших відсоток дорослого населення складає 5–6%, це дитяча інфекція і вакцинація дорослих від кашлюка не передбачена епідпоказами і ніякими іншими показами, — говорить Ігор Матковський. — Для дорослих у разі хвороби має бути ізоляція і контроль сімейного лікаря. Раптом в людини є якісь соматичні, сумісні захворювання, наприклад легеневі захворювання.

Кашлюк — захворювання дихальних шляхів

Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Захворювання проявляється в сильних нападах кашлю, які можуть тривати місяцями. Кашлюк надзвичайно небезпечний для немовлят до одного року. У них кашлюк може протікати з зупинками дихання (апное), що може спричинити смерть.

Симптоми кашлюка:

  • Спазматичний кашель(може тривати до трьох місяців).
  • Помірний жар.
  • Нежить.

Крім того, кашлюк викликає небезпечні ускладнення:

  • Конвульсії,
  • Пневмонія (запалення легень),
  • Енцефалопатія (ураження головного мозку),
  • Апное (припинення дихальних рухів).

Як захиститись від кашлюка?

Єдиний надійний захист — вакцинація. В Україні від кашлюка вакцинують чотирма дозами у 2, 4, 6 та 18 місяців. Щеплюють вакциною АКДП, що захищає одразу проти кашлюка, дифтерії та правця.
Недоохоплення профілактичними щепленнями призводить до зростання захворюваності та реєстрації спалахів інфекційних захворювань, які керуються засобами специфічної профілактики, особливо в період війни коли є значне переміщення населення. Якщо ви або дитина пропустили щеплення за графіком, зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я, щоб отримати щеплення безкоштовно.

Джерело