У Вінниці є одна цікава визначна пам’ятка – музей-садиба Пирогова. Як видно з назви, тут жив та працював відомий вчений та хірург Микола Пирогов. У цьому будинку він провів останні 20 років свого життя, тут працював та відпочивав. Музей, присвячений його пам’яті, був відкритий у 1947 році, і тут збереглося безліч цікавих речей, що відображають ту епоху.
Музей-садиба розташована за адресою вулиця Пирогова 115. Графік відвідувань залежить від пори року: з травня по листопад музей можна подивитися з 9 до 17 (в будні) та з 10 до 18.30 (у вихідні). А з листопада до кінця квітня ознайомитися з визначними пам’ятками можна з 9 до 17.30 щоденно, без урахування суботи та неділі. Єдиний виняток — державні свята та, відповідно, неробочі дні.
Музей відкритий щодня, окрім понеділка (це завжди вихідний незалежно від дати). Тому екскурсію потрібно планувати заздалегідь.
Що входить до складу музейного комплексу:
- Будинок (становить приблизно півтора поверхи);
- Будівля аптеки;
- Церква-некрополь із останками Миколи Пирогова.
Музей-садиба Пирогова: Що можна подивитися
На перший погляд, нічого особливо тут немає, в сенсі антикваріату. Але якщо подивитися інакше, то саме предмети побуту є тим, заради чого сюди і приходять відвідувачі. Вони поринають у життя, якого ніколи не бачили і не знали, тримають у руках старовинні предмети.
Біля будинку Пирогова розташований невеликий садок з деревами. Тут зазвичай ходять, фотографуються і просто проводять час у тиші.
Окремо слід сказати про церкву-некрополь. Вона освячена на честь святителя Миколая і розташовується приблизно за 2 кілометри від садиби. Усипальниця є маленьким напівпідвальним приміщенням, в якому зберігаються забальзамовані останки великого вченого. Вони поміщені у спеціальний саркофаг. Найцікавіше, що під час Другої світової війни тіло було закопане в землю, а потім знову повернулося на своє місце в усипальниці. Щоправда для цього знадобилася додаткова реставрація саркофагу та повторне бальзамування.
Це місце зберігає багато спогадів про життя в 19 столітті. Микола Пирогов не лише жив у садибі, а ще й організував у ній невелику лікарню. Тут же він проводив найскладніші операції, які до нього ніхто не наважувався робити. У музеї-аптеці є спеціальний стенд, на якому розміщені фотографії знаменитого лікаря у приймальні, в операційній та інших найважливіших місцях.
Одним словом, подивитися тут справді є на що. У музей-садибу приходять багато хто — і місцеві жителі, і туристи. Хтось окремо відвідує церкву (в ній дозволено робити фотографії та відеозйомку). Звичайно, для відвідування будинку Пирогова треба виділити окремий день: за пару годин точно не вийде подивитися на все. До того ж музей має особливу атмосферу: люди ніби переносяться на пару століть тому. Така екскурсія чудово підійде шанувальникам історії, яким подобається розглядати старі фотографії та речі. Але для Вінниці подібні пам’ятки зовсім не є чимось особливим. У цьому місті чимало згадок про старовину та все, що з цим пов’язано.