Ставка Гітлера «Вервольф»

За 12 кілометрів від Вінниці, у селі Стрижавка знаходиться музей «Ставка «Вервольф». За часів війни тут розташовувався таємний бункер Гітлера, споруджений як спостереження за військовими діями, так відпочинку. Сюди часто приїжджають на екскурсію, щоб перейнятися незвичайною атмосферою, подивитися на експонати тих років. Іноді тут працює і польова кухня, яка точно повторює радянський варіант.

Трохи історії

Будівництво ставки у Вінниці було ухвалено ще до того, як німецькі війська вторглися до СРСР. Це цілком зрозуміло: Гітлер хотів перебувати ближче до лінії фронту, щоб усе контролювати, але при цьому бути поза небезпекою. Вінниця була обрана не випадково: місто розташовувалося неподалік річок і на перетині транспортних магістралей. Для будівництва використовувалася лише сира деревина. Буквально за півроку, крім бункера, були побудовані:

  • станції (електрична та телеграфна)
  • їдальня для військових чинів
  • розважальні приміщення (казино, басейн, кінозал)

Тут же жила і охорона ставки, а для гостей була злітно-посадкова смуга.

Ставка Гітлера «Вервольф»

Умови та особливості ставки

Ставка оснащувалась опаленням та вентиляцією, на ній було радіо. Словом, для Гітлера було надано всі умови. Більше того, поряд розташовувався сад та город зі свіжими овочами. Відомо, що нацистський лідер був вегетаріанцем і дуже цінував, щоб улюблена їжа була у вільному доступі.

Збоку все виглядало цілком безневинно, ніхто й припустити не міг, що це військова ставка. Все було ретельно замасковано, щоб сторонньому спостерігачеві здавалося, ніби це котеджне селище, а не військова база.

Проіснувала вона до березня 1944 року, коли Вінниця та всі прилеглі до неї території були звільнені радянськими військами. Тоді ж Гітлер наказав підірвати ставку і знищити всі документи, що є в ній.

Ставка Гітлера «Вервольф»

Міфи та реальність

Протягом довгого часу це місце вважалося таємничим та загадковим. Це стосувалося як побутових речей, і містичних. Наприклад, ходили чутки про те, що в бункері розроблялася ядерна та хімічна зброя. Або про те, що під землею була залізниця, яка зв’язує фюрера з Вінницею. Говорили, що тут особливі енергетичні поля, які могли зчитувати яснозорі. І в жодному разі не можна проникати у руїни, щоб не стати жертвою прокляття.

У 2010 році дані міфи були розвіяні, а на місці колишньої ставки Гітлера встановили приватний музей. Крім цікавих експонатів, тут ще й прекрасна природа. Люди приїжджають сюди не лише для підвищення освіти, а й для прогулянок. Природа тут просто чудова: високі сосни, відсутність цивілізації, тиша та спокій.

Таким чином, якщо хочеться трохи заглибитись в історію, варто з’їздити до села Стрижавка, розташованого неподалік Вінниці. Музей «Ставка «Вервольф» – це повноцінне занурення у непростий для країни час. Тут можна одночасно і подивитися на експонати, і сфотографуватися на природі, і навіть скуштувати страви імпровізованої польової кухні.